Fazla Kilo Göz Sağlığını Etkiliyor

  0
  88
  www.diyetisyenstore.com

  Fazla kiloların gözleri etkilediğini daha önce duymamış olabilirsiniz. Fazla kiloların gözlerin sağlığını doğrudan etkilediğini belirten Dünyagöz Altunizade’den Op. Dr. Füsun Uzunoğlu ‘’Kilo fazlalıkları insanları çoğunlukla estetik olarak düşündürüyor olsa da en başta kalp, damar ve diyabet hastalıklarının yanı sıra göz sağlığı üzerinde de ciddi sorunlar oluşturabiliyor.’’ Dedi.

  Fazla kiloların tüm insanları etkilediğini ve bir çok hastalıkla karşı karşıya getirdiğini söyleyen Op. Dr. Füsun Uzunoğlu, kilo kontrolü konusunun altını çizerken dikkate alınması gereken hastalıkları da sıraladı.

  Uyku Apnesi

  Gözlerin sağlığını tehdit eder. Ancak kilo kaybıyla kontrol edilir. Solunum duraksamaları, uykuda yeterli miktarda nefes alamama, oksijen kullanamama sonucunda ortaya çıkan uyku apnesi, yorgunluk ve odaklanma sorunları gibi günlük yaşamımızı olumsuz etkileyecek sorunlara yol açabilmektedir. Ayrıca kalp krizi gibi tehlikeli sonuçlar da doğurabilmektedir. Uyku apnesi, göz tansiyonu ve görme merkezinde sıvı birikimi olarak ta kendini gösterir. Bu da retinada sorunlara yol açabiliyor. Bu gibi sorunları hastanın takip etmesi ve gerekli olduğu taktirde ilaçlar ve lazer tedavileriyle görme kaybının önüne geçilmesi önem arz eder.

  Yalancı Beyin Tümörü

  30 yaş civarı kilolu kadınlarda görülebilen bir tür hastalıktır. Bu hastalık ta kilo kaybıyla kontrol altına alınabilir. Şiddetli baş ağrısı, çift görme ve bulantı, kusma sorunlarıyla birlikte görülebilir. Yalancı görme siniri şişmesi ya da yalancı beyin tümörü, beyin için tehlikeli değildir. Geçici olarak görme kayıplarına yol açabilir ve ilgilenilmediği taktirde gittikçe ilerleyerek kalıcı hasarlar bırakabilir. İlerlemiş vakalarda ameliyatla müdahale yapılmalı.

  Hipotiroidi

  Tiroid bezinin az çalışması, hipotiroidiye neden olmaktadır. Metabolizmanın hızının düşmesi sonucunda kilo almaya yol açar. Hastalarda belirgin olarak göz kapakları şişer ve gözlerde kuruluk oluşur.

  Diyabet

  Dünyada körlüğün nedenleri dersek ilk sırayı diyabet alır. Kilo arttıkça diyabet görülme olasılığı artar. Göbek ve bel çevresinde oluşan yağlanma ve iç organların etrafının yağlanması sonucu oluşan hastalık, kalp ve damar sorunlarına ve görme sorunlarına yol açabiliyor. Tüm hastalıklarda olduğu gibi bunda da kilo vererek sağlıklı olabilirsiniz.

  mail-grubu