Kilo Vermeye Yardımcı 12 Bitki

0
1145
www.diyetisyenstore.com

Yaz ayrılan girdiğimiz bu günlerde küçük değişikliklerle kilo vermeye yardımcı bitkilerle tanışmaya ne dersiniz? Yaşamınızda beklide kullandığınız ama içeriğini bilmediğiniz kilo vermeye yardımcı 12 bitkiyi tanımaya hazır mısınız?

1. EBEGÜMECİ

Krom, askorbik asit ve hydroxycitric asit (HCA) gibi çeşitli obezite ile mücadele edebilen maddelerle yüklüdür.Ebegümeceyi salatalarda, zeytinyağlı yemeklerde tüketebileceğimiz gibi sabah ve akşam olmak üzere günde 2 fincan bitki çayı olarak tüketebiliriz.

2. REZENE TOHUMLARI

Küçük tohumlar sindirime ve açlık düzenlemeye yardımcıdır. Aynı zamanda karaciğeri temizlemeye destek olurlar. Gece yatmadan önce içeceğiniz 1 fincan rezene çayı sabah açlık krizi yaşamanızı önleyecektir.

3. KETEN TOHUMU

Vücuda tokluk hissi verir ve aşırı yeme isteğinizi engelleyerek kilo vermenize yardımcı olur. İçerdiği lignan sayesinde keten tohumu, menopoz sonrası kadınlarda daha az vücut yağı ve vücut kütle indeksi sağlıyor. Keten tohumu aynı zamanda Omega-3 yağ asitlerinden de çok zengindir. Omega-3 hayvansal kaynaklar dışında özellikle keten tohumu, semizotu ve fındıkta bulunuyor. Son yıllarda keten tohumu, östrojene benzer maddeler içerdiği, menopoza bağlı şikayetleri azalttığı için de tüketilmeye başlandı. Her gün kahvaltılık tahılınıza, yoğurdunuza ya da salata sosunuza bir yemek kaşığı keten tohumu ekleyebilirsiniz.

4. HİNDİBA

Vücudunuzun temizlenmesine yardımcı olur ve sindirim sistemini rahatlatır. Tokluk hissi verir. Hindiba içeriğinde ‘intybin’ ya da ‘taraxin’ gibi çok özel keskin maddeler barındırıyor. Bu maddeler vücuttan asit atılmasında etkili oluyor ve tatlı ihtiyacını baskılıyor. Hindiba hem salatalarda, hem haşlanarak zeytinyağı ve limon ilavesiyle hem de bitki çayı olarak da kullanılmaktadır. Günde 1 bardak suya 1-2 tatlı kaşığı demlenerek 2-3 kez tüketilebilir.

5. YABAN MERSİNİ

Kilo vermeniz konusunda sizi destekleyen meyvelerden biridir. Yağ yakımını kolaylaştırır. Yapılan araştırma da Texas Woman’s Üniversitesi akademisyenlerinden Shiwani Moghe’a ait.Shiwani Moghe araştırma sonuçlarında elde ettiği bulgularla yabanmersininde bulunan polifenoller vücuttaki yağ hücrelerini %73 oranında azaltığını ortaya koyuyor. Son yapılan bir araştırmada yaban mersini ile kilo vermenin mümkün olduğu ortaya çıktı. Yağ hücrelerinin yakılmasını sağlayan yaban mersini aynı zamanda yenilerinin oluşumlarını da engelliyor. Diyet programlarında yaban mersinini çekinmeden kullanabilirsiniz. Kalorisi düşük diyet yaparken ara öğünlerde yoğurt ile birlikte karıştırarak yiyebilirsiniz. Hatta tatlı krizlerinize de bir çözüm olarak tatlandırıcıyla yapılmış muhallebinin içine ilave ederek lezzetli ve hafif bir tatlı tarifi oluşturabilirsiniz.

6. ZENCEFİL

Çok iyi bir temizleyicidir, vücuttaki zararlı maddeleri atar. Yağ depolamasını engeller. Kuvveytte yapılan ‘British Journal of Nutrition’ da yayınlanan araştırmaya göre zencefil kan şekerini düşürerek iştahı azaltmaktadır. Ayrıca yemeklerden sonra tokluk süresini uzatarak diyete destek olmaktadır.

7. KARABİBER

Metabolizmayı hızlandırır, sindirim sistemini rahatlatır ve yağ yakımına destek olur. Karabiber ile ilgili Koreli bilim adamlarının yapmış olduğu araştırmaya göre karabiber tanelerinin vücutta yeni yağ hücreleri oluşmasını engellemede etkili olabileceği ortaya konmuş, karabiberin içinde bulunan Piperine maddesinin yeni yağ hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı tespit edilmiştir.

8. KIRMIZIBİBER

Kırmızı biberin içerisinde bulunan kapsaisin maddesi yağ kaybetmenize yardımcı olur ve açlık hissinin bastırılmasını sağlar. Kapsaisin vücudun kan dolaşımını hızlandırarak ısısını artırmasında etkili oluyor. Vücudun forma girmesine yardımcı olan bu etkiye de ‘termojenes’ adı veriliyor. Vücut ısısı ne kadar artarsa yağ yakımı da o derece hızlanıyor.

9. ISIRGAN OTU

Oldukça besleyici olan ve Vitamin C içeren bu bitki, kan yardımıyla yağ yakar. Antioksidandır. 3-4 fincan ısırgan otu çayı çok yararlıdır. Isırgan çayını hazırlamak için 1 su bardağı suya bir tatlı kaşığı kuru veya bir avuç taze ısırgan otunu demlemek yeterlidir.

10. ZERDEÇAL

Bu baharat kilo kaybında oldukça etkilidir. Yağ dokularının oluşumunu azaltmaya yardımcı olur. Vücuttaki toplam yağ oranını düşürür. Gıdalar yoluyla alınan yağın sindirim sistemi tarafından işlenmesini kolaylaştırarak vücutta depolanma oranını azaltmaktadır.

11. MAYDANOZ

Maydanoz bilinen en güçlü ödem atıcıdır. Zayıflamak ve vücuttaki şişliklerin azalmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca kandaki glikoz miktarını azaltmaya yardımcı olur. İştah kontrolünü sağlar ve enerji verir. Vücutta yağ hücrelerinin parçalanarak lenf yoluyla vücuttan dışarı atılmasını sağlar. Maydanoz A ve C vitamini alabileceğiniz düşük kalorili kaynaklardan biridir. Aynı zamanda demir, manganez ve bakır yönünden zengindir. Bu özellikleriyle aynı miktardaki ıspanaktan 2 kat daha fazla demir, portakal dan 3 kat daha fazla C vitamini içermektedir. Maydanozu sabah kahvaltılarınızda ve salatalarınızda kullanabilirsiniz.

12. YEŞİLÇAY

Sağlığa faydaları saymakla bitmeyen yeşil çay polifenol ve kateşin içerir, bu maddeler kilo vermenin yanı sıra kanser ve şeker hastalığına da iyi gelir. Metabolizmayı hızlandırıp ve kilo vermeye yardımcı olur. Yeşil çay, aynı zamanda glikoz düzeyini dengeler, kanda şeker yükselmesini engeller. İştahı ve yeme arzusunu dizginleyerek, diyetinize yardımcı olur. Açlık hissini azaltan doygunluk sağlayan yeşil çay, yemek arası atıştırmaları engeller. Günlük ortalama 3-5 bardak yeşil çay tüketilmesi vücudumuzun sağlıklı çalışmasına yardımcı olmak adına oldukça yararlı olacaktır.

Yazarın diğer makaleleri ve sayfası için burayı tıklayınız.

mail-grubu