KREDİ KARTI
KREDİ KARTI

Türkiye Bakanlar Birliği (TBB) UYARDI !

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), birliğin adı kullanılarak dolandırıcılık girişimleri yapıldığına dikkat çekti, “Banka bilgilerinin, kişisel bilgilerin paylaşılmaması bir alışkanlık haline getirilmelidir” uyarısı yaptı.

Türkiye Bakanlar Birliğince yapılan ” Logomuz kullanılarak , birliğimize ait olduğu görüntüsüyle açılmış, dolandırıcılık amaçlı internet siteleri ve sosyal medya hesapları tespit edilmektedir. Kredi kartı aidatı iadesi gibi çeşitli vaatlerde bulunan bu internet siteleri ve sosyal medya hesapları, dolandırıcılık amaçlıdır” ifadesi söylendi.

 

Kredi Kartı kullananlar için TBB tarafından uyarı ! 

Kredi kartı bilgilerinin, kişisel bilgilerin ele geçirilmesini hedefleyen bu gibi girişimlere kesinlikle itibar edilmemeli; banka bilgilerinin, kişisel bilgilerin paylaşılmaması bir alışkanlık haline getirilmelidir.

Birliğimiz bu gibi internet siteleri ve sosyal medya hesaplarına karşı gerekli önlemleri almaya özen göstermekte, ilgili mercilere kapatılmaları ve gereken cezanın verilmesi için şikayetlerde bulunmaktadır.

Güvenliğiniz için kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Kredi kartı kullananlar dikkat
Kredi kartı kullananlar dikkat

Kredi kartı güvenliği için bazı bilgiler. 

Kredi Kartı Şifremi Nasıl Korurum?

Çağımızın vazgeçilmez ticaret araçlarından biri olan Kredi kartları için kolay tahmin edilemeyecek şifreler belirlemelisiniz. Doğum tarihi, takımınızın kuruluş tarihi gibi şifrelerden uzak durun. Şifreleriniz küçüklü büyüklü harflerden, sayılardan ve (bankanız izin veriyorsa ) özel karakterlerden oluşsun.  ATM ve POS cihazlarına şifrenizi girerken kimseye göstermemeli ve ATM dolandırıcılıklarına (kameralı sistemlere) karşı da dikkatli olmalısınız.

ATM Kartı Aldı, Ne Yapmalıyım?

Bankamatiğin başından ayrılmadan ilgili bankanın çağrı merkezini aramalı ve kartı kullanıma kapatmalısınız. Bu esnada dışarıdan gelebilecek yadım tekliflerine kapalı olmanızı tavsiye ederiz çünkü bu noktada banka personeli dışında yardımcı olabilecek kimse yoktur.

İnternet’te Kart Bilgilerimi Girerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Sitenin, tıpkı Hangikredi.com gibi bilgilerinizi “https” bağlantılı bir sayfadan aldığından emin olmalısınız. Ayrıca “ssl” güvenlik sertifikasının da olması gerekiyor. Güvenmediğiniz sitelerden alışveriş yapmayarak ve e-posta yoluyla kart bilgisi ya da şifre talep eden firmalara da itimat etmeyerek kendinizi koruyabilirsiniz.

 

 

 

mail-grubu