Mide Küçültme Ameliyatları Nasıl Yapılıyor?

0
303
www.diyetisyenstore.com

Koru Ankara Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Abdulkadir Bedirli, obezite ameliyatları hakkında, ‘’Normalde hacimsel olarak 1.5-2 Litre olan bir mide ameliyat sonrasında 150-200 ML oluyor. Bu da hastalığın yok edilmesine neden oluyor.’’ Dedi.

Kısıtlayıcı ameliyatların gıda alanında azalmaya ve öğünden sonra doygunlukla artmaya neden oluyorlarken, emilim azaltıcı ameliyatların da kalori, protein ve besinlerin emilimini düşürerek etki yarattığını belirten Prof.Dr. Abdulkadir Bedirli, ‘’Günümüzde en sık yapılan iki cerrahi işlem var. sleevegastrektomi ve gastrikbypass’dır. Sleevegastrektomi kısıtlayıcıdır, gastrik bypass ta hem kısıtlayıcı hem de emilim azaltıcı operasyondur.” dedi.

Sleevegastrektomi diğer adıyla tüp mide, midenin sol yan kısmının alınması işlemi olduğunu belirten Prof.Dr. Abdukladir Bedirli, ‘’Ameliyatlar anestezi ile yapılmakta. Midenin sol kısmı fundusa doğru aşağıdan yukarıya doğru serbestleştirilir ve ardından stapler adlı zımba makinası yardımıyla da dikme ve kesme işlemleri yapılır. Hastada kalan mide de ikinci bir dikişle dikiliyor ve hastanın ameliyatı tamamlanıyor. Ameliyat hem robotik hem de laporoskopik olarak tamamlanabilir.’’ Dedi.

Sleevegastrektomi ameliyatının mide hacmini azalttığını belirten Prof.Dr. Abdukladir Bedirli, ’’Normalde hacimsel olarak 1.5-2 Litre olan bir mide ameliyat sonrasında 150-200 ML oluyor. Bu da hastalığın yok edilmesine neden oluyor. Açlık hormonu da midenin aldığımız kısmından salgılandığını düşünürsek açlık hissiyatı da azalmaktadır.’’ Dedi.

Bu işlemin obezite cerrahisinde Amerika’da çok sayıda yapıldığını belirten Prof.Dr.Abdulkadir Bedirli, ‘’Genel anestezi yapılarak 150 cm boyunda ince bağırsak kısmının emilim olarak devre dışı bıraktıklarını ve midede 30 mililitre hacminde yeni bir poş yarattık. Gastrik ameliyatı ise hem kısıtlayıcı hem de emilim azaltıcı işlemdir. Mide hacmi küçüldüğü için hasta gıda alımını azaltır.’’ Dedi.

Bunun yanında yaklaşık 150 Cm’lik bağırsağın da emilim dışında bırakılması sonucunda hasta bireylerde kalori, protein ve besin emilimini azaltıyoruz. Gastrik bypass ameliyatları aslında uzun sürede başarılıdır. Bu ameliyat güvenli olmakla birlikte Obezite ve Metabolik Hastalıklar Cerrahisi Uluslararası Federasyonu (IFSO), Amerikan Metabolik ve Bariatrik Cerrahi Derneği (ASMBS) ve Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) tarafından altın standarlar belirlenmiştir. Bizim de ameliyat ettiğimiz hastaların çoğu robotilk ve laparoskopik yöntem kullanarak ameliyatını ettiğimiz hastalardır.’’ Dedi.

mail-grubu