Suudi Arabistan, Hayvansal ürün ithalatını resmen yasakladı

sudi yasagı, et yasağı, suudi arabistan haber, Suudi ambargosu başladı

0
65
www.diyetisyenstore.com

Suudi Arabistan, Türkiye’den hayvansal ürün ithalatının 15 Kasım 2020 den itibaren askıya alınacağını duyurdu.

Suudi Arabistan, Türkiye’den hayvansal ürün ithalatının yarından (15 Kasım 2020) itibaren askıya alınacağını duyurdu. Karar, Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü tarafından ilgili ihracatçı birliklerine yazılı olarak iletildi.

Suudi Arabistan’ın Türk ürünlerine uzun süredir gayri resmi olarak uyguladığı ambargo, 15 Kasım’dan itibaren resmi olarak uygulamaya konuluyor.

Suudi Arabistan, Türkiye’den hayvansal ürün ithalatını yasakladı

Türkiye Cumhuriyeti Riyad Ticaret Müşavirliği tarafından Ticaret Bakanlığına iletilen e-posta mesajında, Suudi Arabistan’ın Ankara Büyükelçiliğinden alınan bir Nota’ya atıfta bulunularak, Türkiye’den kırmızı et ve ürünleri, beyaz et ve ürünleri, su ürünleri, yumurta, bal ve bunların ürünleri ile süt ve anne sütü alternatifi olan mamaların ithalatının 15 Kasım 2020 tarihinden itibaren askıya alındığının ifade edildiği bildirildi.

Suudi Arabistan Gıda ve İlaç Kurumu (SFDA) tarafından alınan Türkiye’den gerçekleştirilen hayvansal ürün ithalatını durdurma kararı, Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü tarafından ilgili ihracatçı birliklerine yazılı olarak iletildi.

Sektör temsilcileri: “Suudi Arabistan zaten fiilen ambargo uyguluyordu”

Bu gelişme üzerine, Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü de,  SFDA Kararında belirtilen ürünlerin Suudi Arabistan’a ihracatında 15 Kasım 2020 tarihinden itibaren veteriner sağlık sertifikası düzenlenmemesi gerektiğini duyurdu.

Suudi Arabistan’ın ambargosunu değerlendiren sektör temsilcileri, söz konusu ülkenin zaten bir süredir Türkiye’den hayvansal ürün ithalatına kısıtlama getirdiğini, bugüne kadar yapılan girişimlerde sonuç alınamadığına dikkat çektiler.

Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği verilerine göre, geçen yıl 92 milyon dolarlık ihracat yapılan Suudi Arabistan’a, Ekim ayı ihracatı 2 milyon dolar olurken, 12 aylık ortalama ihracatımız da 79 milyon dolara geriledi.

Kaynak : GıdaHattı

mail-grubu