Tahin Helvası Tebliğlerinde Değişiklik

0
1189

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türk Gıda Kodeksi Tahin Tebliği ile Türk Gıda Kodeksi Tahin Helvası Tebliği’nde değişiklik yapmıştır.  Bu değişiklik ile tahin ve tahin helvasının, hijyenik şekilde üretimi, hazırlanması, işlenmesi, muhafazası, depolanması, taşınması ve pazarlanması aşamalarında taşıması gereken özellikleri yenilenmiş oldu.

Değişiklikleri içeren tebliğler 13 Haziran 2015 tarih ve 29385 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yeni tahin tebliğine göre, tahinde kütlece en az yüzde 50 susam yağı, en çok yüzde 1,5 rutubet, en az yüzde 20 protein, en çok yüzde 3,2 kül, en çok yüzde 2,4 asitlik (oleik asit cinsinden) olacak; tahinde acılaşma olmayacak.

Tahin kendine has renk, tat ve kokuda olacak; yabancı madde bulunamayacak ancak üretim teknolojisi gereği kullanılan nişasta yabancı madde olarak değerlendirilmeyecek.

Tebliğ kapsamında yer alan ürünlerde kullanılan katkı maddeleri, Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliğinde yer alan hükümlere uygun olacak. Ayrıca tebliğ kapsamında yer alan ürünlerde renklendirici ve tatlandırıcı kullanılamayacak.

Ürünlerde aroma vericiler ve aroma verme özelliği taşıyan gıda bileşenleri kullanılamayacak.

Tebliğ kapsamında yer alan ürünlerdeki bulaşanların miktarları da Türk Gıda Kodeksi Bulaşanlar Yönetmeliğinde yer alan hükümlere uygun olacak.

Tahin helvasının özellikleri 

Türk Gıda Kodeksi Tahin Helvası Tebliğine göre isee tahin helvası kendine has renk, tat ve kokuda olacak, yabancı tat ve koku içermeyecek. Tahin helvasında yabancı madde bulunamayacak. Tahin helvası kendine has homojen ince lifli yapıda olacak ve tahin helvasında şeker kristalleşmesi olmayacak.

Tahin helvasında kullanılan çeşni maddelerinden kuru-sert kabuklu meyvelerin yenilebilir kısımları bütün veya ayıklanabilecek parçalar halinde katılacak ve ürünün net kütlesindeki oranı en az % 8 olacak.

Çeşnili tahin helvalarında kullanılan çeşni maddesi doğal aroma vericisi ile kullanılamayacak.

Ürünlerde kullanılan katkı maddeleri, Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliğinde yer alan hükümlere uygun olacak, ayrıca bu ürünlerde renklendirici kullanılmayacak. Tebliğ kapsamındaki ürünlerde aroma vericiler ve aroma verme özelliği taşıyan gıda bileşenleri olarak; sadece vanilya, vanilin, etil vanilin ile doğal aroma vericiler kullanılacak.

Sade tahin helvası, tahin helvası olarak da adlandırılabilecek. Çeşnili tahin helvalarında çeşni maddesi ürün adı ile aynı puntolarda yazılacak. Aroma vericiler ve aroma verme özelliği taşıyan gıda bileşenleri içeren tahin helvası, “… aromalı tahin helvası’ olarak adlandırılacak ve “aromalı” ifadesi ürün adı ile aynı puntolarda yazılacak. Tebliğ hükümleri Avrupa Birliği üyesi bir ülkede yasal olarak üretilmiş veya yasal olarak serbest dolaşıma girmiş ürünlere uygulanmayacak.

Söz konusu her iki tebliğin yayımından önce faaliyet gösteren gıda işletmecileri, 1 Ocak 2016 tarihine kadar bu hükümlere uymak zorunda olacak.

 

 

Gıdahattı.com/14.06.2015

mail-grubu