Zencefil ve Kanser

zencefil, kanser, bitkisel tedavi, Diyetisyen Şerife Nur Öztürk

0
482
www.diyetisyenstore.com

Zencefil birçok hastalığın tedavisinde kullanılan doğanın bizlere sunmuş olduğu mucizevi bir bitkidir. Birçok faydasının yanı sıra son zamanlarda en çok konuşulan faydası zencefilin kanser tedavisi için doğal bir çözüm sunmasıdır. Son zamanlarda bilimsel kuruluşlar zencefilin kanser tedavisi üzerinde etkileri üzerinde çeşitli araştırmalar yapmaktadır. Fareler ve insanlar üzerinde yapılan deneyler başta akciğer ve kolon kanseri olmak üzere zencefilin kanserli bölgeleri küçülttüğü ortaya koyulmuştur. Yapılan araştırmalar zencefilin kanserli hücreleri intihar etmeye zorladığı bu şekilde kanserli yapının küçülmeye başladığı tespit edilmiştir.

Zencefilin kanser üzerinde ki etkileri;

Her gün düzenli olarak zencefil tüketimi önemli ölçüde kansere karşı koruma kalkanı oluşturmaktadır. Hücreler dışarıdan gelen bazı müdahalelerle hasara uğramış, aşırı derecede başkalaşmış ve kanserleşmiş hücreler kendi kendileri büzüşüp küçülürler. Sonrasında bu küçülen ve artık canlı özelliği göstermeyen hücreler apopitotik cisimcikler adı verilen yapılara dönüşürler. Vücut için zararlı olan bu yapıların yok edilmesinden çöpçü hücre adını verilen bir grup başkalaşarak özelleşmiş akyuvar hücresi sorumludur. Bu akyuvarlar yalancı ayaklarını çıkarıp fagositoz adı verilen işlemle bu hasarlı ve kansere uğramış hücreleri ortadan kaldırır. Bu işlem vücudun kansere karşı en önemli savunma silahıdır. Bu işlem vücut tarafından kansere karşı mücadele etmek için planlı bir şekilde hücrelerin yok edilmesi şeklidir. Ancak kanserleşme süreci akyuvar hücrelerinin bu hücreleri yok etme sürecinden hızlı olmaya başlarsa kanser yayılarak büyük kitleler oluşturmakta doku ve organlara zarar vermektedir.

Bu süreçte dışarıdan akyuvar hücrelerinin kanserli hücreleri yok etme sürecini hızlandıran her etken kansere karşı önemli bir avantaj elde edilmesini sağlar. İşte zencefil tam bu noktada süreci hızlandırarak beklenen desteği sunmaktadır ve böylece kanserle mücadelede çok önemli bir bitkisel ilaç olarak karşımıza çıkmaktadır.

Vücudun kanserle bir diğer mücadele şekli ise hücrenin kendi kendini sindirmesi işlemidir. Hücreler fizyolojik stres altında kaldıklarında içlerinde bulundurdukları enzimlerle kendilerini sindirerek kanserli hücreye dönüşmeden kendilerini yok etmektedirler. Zencefilin içinde ki etken maddeler kanserleşme eğiliminde ki hücrelerde kendi kendilerini yok etme sürecini tetiklemektedir. Böylece kanserli hücrelerin üreme hızı yavaşlamakta ve durabilmektedir.

Zencefilin kanser oluşumunu önleme etkisi;
Kanserle mücadele zencefilin diğer büyük bir etkisi dokularda oluşan kronik yangı ve kronik iltihabı giderici etkisidir. Kronik iltihap ve kronik yangının kansere neden olduğu bilimsel olarak ispatlanmış bir durumdur. Böylece kronik yangı ve kronik iltihaplanma önlendiğinde kanserinde önüne geçilmiş olmaktadır. Bu sebeple her gün bir yemek kaşığı zencefil tüketmek bizleri kanserin olumsuz etkilerine karşı koruyacaktır. Ayrıca zencefil pişirilmiş gıdaların içerisinde de tüketilebilir ve çayı da kullanılabilir.

Kaynak: http://www.zencefil.gen.tr/zencefil-kanser.html

mail-grubu