Anasayfa Genel 15 bin 282 ürünün güvensiz olduğu tespit edildi

  15 bin 282 ürünün güvensiz olduğu tespit edildi

  0
  1062
  diyetisyen-rehberi

  Kurumlar 102 bin 134’ü gıda, 147 bin 978’i oyuncak, yapı malzemesi, tekstil gibi sektörlerde olmak üzere 250 bin 112 ürün denetledi. Oyuncak, inşaat malzemesi ve kozmetik gibi ürünlerin de içinde olduğu denetimlerde 15 bin 282 ürünün güvensiz olduğu tespit edildi.

  Ekonomi Bakanlığı’nın koordinasyonunda Gümrük ve Ticaret, Bilim, Sanayi ve Teknoloji, Çevre ve Şehircilik ile sağlık bakanlığı’nın yaptığı denetimlerde, güvensiz ürünlerde en dikkat çekici sonuç inşaat malzemelerinde çıktı.

  Van depreminin etkisiyle bir önceki yıla göre denetimlerde yüzde 41’lik artış oldu. Yıkıcı depremlerin ardından deniz kumuyla yapılan inşaatları tartışan Türkiye’de 2012 yılında yapılan denetimler sonucu yapı malzemelerinin yüzde 37’si uygunsuz ya da güvensiz bulundu. Bu ürünler için sadece para cezası uygunanırken denetim raporunda, bakanlığın tespit edilen güvensiz ürünlere yönelik piyasaya arzı yasaklama, toplatma ya da imha gibi bir yola başvurmadığı vurgusu yer aldı.

  EN ÇOK DENETİM GIDALARDA

  Yine geçtiğimiz yıl en çok sucuk, salam, sosis gibi gıdalarla, kimyevi ve organik gübreler, deterjanlar, oyuncaklar, elektrikli aletler, yapı malzemeleri, tekstil, hazır ambalajlı ürünler ayakkabılar ve kişisel koruyucu donanımlar denetlendi. Pencere kapı ve yalıtım camlarında toplam 3 bin 50 ürün denetlendi.

  Bu ürün gruplarında denetlenen ürünlerin toplam denetlenen ürünler içindeki payı yüzde 31 oldu. Pencere ve kapılarda denetlediği 2 bin 78 üründen bin 444’ünü yani yüzde 70’ini uygunsuz bulundu. Yalıtım camlarında ise denetlenen 972 üründen 674’ü yani yüzde 69’u uygunsuz bulundu.

  ÖNLEM ALINMADI UYARISI

  Sağlık Bakanlığı tıbbi cihazlarda geçen yıl 2 bin 256 ürünü denetledi. Denetlenen bu ürünlerden 71’i güvensiz çıkarken 522’si ise uygunsuz bulundu. Bakanlığın sorumluluğunda olan ve öncelik verilecek ürün gruplarından biri olarak belirlenen çocuk bakım ürünlerinde ise 2012 yılında hiç veri sunulmadığı belirlendi.

  Raporda, “2011 yılı raporunda da eleştiri konusu yapılan bu konuyla ilgili olarak bakanlığın gerekli önlemleri almadığı görülmektedir” denildi. Klima, buzdolabı, derin dondurucu ve fırında enerji etiketlemesine yönelik Bilim, Sanayi ve Teknoji Bakanlığı tarafından toplam 2 bin 134 ürün denetlenirken bunlardan 34’ü uygunsuz bulundu. Otomotiv sektöründe 723 ürünü denetleyen bakanlık bunlardan 13’ünün güvensiz 149’unun ise uygunsuz olduğunu tespit etti.

  Denetim raporunda bakanlığın 2011 yılında olduğu gibi geçen yıl da bu ürün grubuna yönelik önlem almadığı belirtildi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın geçtiğimiz yıl yiyecek taklidi çocukları cezbeden ürünler kapsamında hiç ürün denetlemediğine de vurgu yapıldı. Piyasa gözetimi ve denetiminden sorumlu yedi kurumun geçen sene uyguladığı para cezası da 164 milyon lirayı aştı. Denetlenen ürünler içinde ithal ürünlerin payı da yüzde 24 oldu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca test edilen 6 bin 387 yem numunesinin ise 258’i uygunsuz bulundu.

   

   

  http://www.memurlar.net/haber/388225/

  diyetisyenstore-logo