Akdağ, “Sağlıklı Yaşam Merkezleri” ile ilgili son açıklaması

sağlıklı yaşam merkezleri, diyetisyen alımları, diyetisyen haberleri, diyetisyen atamaları

0
1136
saglikli-yasam-merkezi-diyetisyen
www.diyetisyenstore.com

Bakan Akdağ, “İstanbul sağlık Hizmetleri Değerlendirme Toplantısı”nın  kapanışında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

“Sağlıkta Dönüşüm Programı”nın 2. dönemi kapsamında 8. toplantıyı  gerçekleştirdiklerini söyleyen Akdağ, saha koordinatörlerinin hazırladığı  raporlar sonrası bu tarz toplantılar düzenleyerek yol haritası belirlediklerini  anlattı.

Akdağ, Sağlıkta Dönüşümün 2. dönemi ile ilgili olarak İstanbul’da ne  tür bir çalışma yapabileceklerini konuştuklarını aktararak, “Bir megapol  olmasından dolayı İstanbul’u farklı değerlendiriyoruz. İstanbul’un çözümleri,  İstanbul’a has olması, tabii ki genel prensipler çerçevesinde… İstanbul, özel  bazı muameleleri hak ettiği düşüncesindeyiz. Bu kapsamda Sağlıkta Dönüşümün  ikinci döneminin stratejisi ve eylem planlarını hazırlarken İstanbul’a ayrı bir  pozisyon oluşturuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Temel sağlık hizmetleri açısından İstanbul’da belediyelerin genelde  işlerini iyi yaptığını söyleyen Bakan Akdağ, şöyle konuştu:

“İstanbul’un temiz içme suyu gibi bir problemi yok. İstanbul’da kayda  değer bir hava kirliliği de yok. İkincisi; birinci basamak sağlık hizmetleri  dediğimiz aile sağlığı merkezlerimizdir. 2005’te başlattığımız bu uygulamaları  2010’da tüm Türkiye’de hayata geçirmiştik. İstanbul’da şu anda bin 114 aile  sağlığı merkezimiz var. 4 bin 368 de aile hekimliği birimimiz var. Bu hesaba göre  3 bin 300 kişiye bir aile hekimimiz düşüyor. Hedefimiz 2 bin kişiye bir aile  hekiminin düşmesi. Bu da yeni aile sağlığı merkezlerin yapımını veya mevcut  olanların büyütülmesini gerektiriyor. Önümüzdeki yıllarda ciddi oranda bunu  gerçekleştirmiş olacağız. İstanbul’da acil vakalara müdahalede daha hızlı olmak  istiyoruz. Hareketli ekiplerin sayısını arttıracağız. Tüm Türkiye’de olduğu gibi  İstanbul’da telemetri dediğimiz sistemi geliştiriyoruz ambulanslarımızda. Yer  tanıma açısından yeni elektronik sistemler geliştiriyoruz. Nakil açısından da çok  özel yazılımlar yapıyoruz.”

Akdağ, “Sağlıklı Yaşam Merkezleri” geliştirdiklerini belirterek,  “İstanbul’da 27 sağlıklı yaşam merkezimiz var, bu sayıyı 60’a çıkaracağız. İçinde  aile hekimleriyle, diyetisyenleriyle, psikologlarıyla, fizyoterapistleriyle,  beden eğitimi öğretmenleriyle, özel eğitim almış hemşireleriyle ve buna benzer  karakterde personellerle donatılmış olacak.” dedi.

mail-grubu