ASİTLİ İÇECEKLER

0
2180
diyetisyen-rehberi

Günümüzde Tüketimi Gittikçe Artan İçecekler:Asitli İçecekler

Günümüzde neredeyse her yemeğin yanında içilen asitli içeceklerin tüketimi gittikçe artmaktadır.Fakat bir çok insan asitli içeceklerle gelen tehlikenin farkında değil.Asitli içeceklerin hep yetişkinlere zararları olan içecekler oldukları düşünülür. Oysa accutane facts etkilerini değil, aynı zamanda mideye, dişlere kısacası tüm bedene olan olası zararları hakkında da sizlere bilgiler verilecektir.

Günümüzde tüm diyetisyenler asitli içeceklerin hiçbir besleyici niteliğinin bulunmadığını yaygın olarak kabul etmekte olup asitli içecekler yerine çocuklara süt ve meyve suyu tüketmelerini öneriyorlar.

Gençlerin severek tükettikleri asitli iceceklerin şişmanlığa neden oldugu bildiriliyor.Diyetisyenler, gençlerin besleyici özellikleri olmayan asitli içecekler yerine, süt ve meyve suyu tüketimine özendirilmeleri için aileleri uyarıyor.

Yapılan araştırmalar sonucunda; “Bu

sonic adventure the movie”shop””store”

ek kaloriler çeşitli aktiviteler ile yakılmadığı takdirde, bir yıl kızlarda 7, erkeklerde ise 12 istenmeyen kiloya neden olur. Asitli içeceklerin önemli zararlarından biride açlık hissini gidermemesi ve kişileri başka şeyler yemeye yöneltmesidir, bu da elbette alınan yeni kaloriler anlamına gelir.Burada özellikle ailelere büyük görev düşmektedir.Çocuklarını sağlık için yararlı besinler içeren süt ve taze meyve suyu tüketimi konusunda bilinçlendirmelidir. Fakat sadece çocuklarını örnek olmak için sağlıklı içecekleri tüketmelidirler.

Asitli İçeceklerin Vücuda Zararları

Astım Hastalığı

Gazlı içeceklerde bulunan sodyum benzoat maddesi, hazır gıda sektöründe koruyucu antimikrobiyal madde olarak kullanılan ve ürünün raf ömrünü uzatan kimyasal bir tuzdur. Bu madde potasyumun kullanabilirliğini düşürür. Araştırmalara göre vücudun sodyum benzoata gösterdiği reaksiyonlar egzama, astım ve kurdeşene neden olabiliyor.

Asitli İçeceklerin Dişlere Zararları Gazlı içeceklerde bulunan asit ve şeker, diş minelerini zedeliyor. Oluşan diş çürükleri sinirlere, diş köküne veya dişin alt kısmında bulunan bölgeye ulaştığı zaman, dişözü dokusunun ölümüne sebep olabiliyor. Bu rahatsızlık da, hemen tedavi edilmediği takdirde diş ve diş eti apsesine yol açıyor.

Asitli İçeceklerin Kalbe Zararları Gazlı içecekler, yüksek miktarda fruktozlu mısır şurubu içeriyor. Bu madde, aynı zamanda kalp hastalıkları ve diyabete sebep olan metabolik rahatsızlık risklerini yükseltiyor.

Böbrek rahatsızlıkları Söz konusu içecekler, uzun vadede böbrek taşına ve diğer böbrek rahatsızlıklarına yol açabilen yüksek miktarda fosforik asit içeriyor.

diyetisyenstore-logo