Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için

Elif Melek Avcı, diyetisyen haberleri, diyetisyen güncel bilgileri, diyet makaleleri

0
1075
www.diyetisyenstore.com

MEVSİM GEÇİŞLERİNDE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ GÜÇLENDİRİN

Cemrelerin sırayla düşmesinin ardından kendini gösteren bahar, soframıza getirdiği taze sebze ve meyvelerle sağlıklı tercihler sunuyor.  Kışı geride bırakırken değişen havayı hastalanmadan atlatabilmek öncelikli hedefimiz. Bunun için de bağışıklık sistemimize katkıda bulunan vitaminlerden, minerallerden diğer besin öğelerinden yeterli ve dengeli bir şekilde tüketmeliyiz.

[vc_custom_heading text=”MART AYI SEBZELERİ/MEYVELERİ:” font_container=”tag:h2|text_align:left|color:%236fd11f”]

roka, havuç, limon, nane, kuşkonmaz, ıspanak, brokoli, marul, tere, biberiye, turp, maydanoz, pancar / Muz ve Elma.

Karnabahar, pırasa ve mandalinanın son zamanları…

[vc_custom_heading text=”NİSAN AYI SEBZELERİ/MEYVELERİ:” font_container=”tag:h3|text_align:left|color:%236fd11f”]

Kuşkonmaz, enginar, bezelye, bakla, havuç, roka, taze sarımsak, biberiye, nane, maydanoz, tere, taze kekik, taze soğan / Limon ve çağla.

Lahana ve brokoli için veda zamanı…

[vc_custom_heading text=”MAYIS AYI SEBZELERİ/MEYVELERİ:” font_container=”tag:h4|text_align:left|color:%236fd11f”]

Madımak, bezelye, enginar, bakla, arpacaık soğan, tere, barbunya, kuşkonmaz, ebegümeci, semiz otu, marul, roka, soğan, sarımsak, biberiye, nane, maydanoz, / Çilek, dut ve can erik.
nezle grip diyetDoğanın bir parçası olan insanın doğadan etkilenmeden yaşaması düşünülemez. Çevremizde gelişen her olaydan ve değişimlerden farkında olmadan etkilenebiliyoruz. Bu nedenle mevsim değişikliği yaşayacağımız şu günlerde mevsiminde çıkan sebze ve meyveleri tüketmek en doğrusu olacaktır. Yeşil yapraklı sebzeler demir eksikliğini önlemede, sahip olduğu antioksidanlarla yaşlanma ve kansere karşı koymada, lifli olmaları doygunluk sağlamada özellikle diyabet ve insülin dengesinde olumlu etki ederler.  Cildi korurlar. Aynı zamanda içeriğindeki folat beyin fonksiyonlarını geliştirir. Öğünlerinizi yeşil yapraklı sebzelerle zenginleştirebilirsiniz.
nezle grip diyetisyenBağışıklık sistemini güçlendiren vitaminlerden C vitamini mevsim sebze ve meyvelerinde oldukça yüksek düzeyde bulunmaktadır. Örneğin çilek, brokoli, ıspanak, limon, kuşkonmaz baharda C vitamini kaynağı olarak tüketilebilir. Çinko ve selenyum mineralleri de bağışıklık sistemini geliştirmektedir.  Ceviz ve badem çinkodan, soğan, sarımsak ve kırmızıbiber selenyumdan zengin besinlerdir.

Genel olarak bağışıklık sistemini güçlendiren besinler şu şekilde sıralanabilir: Sarımsak, Soğan Domates, Havuç, Brokoli, Brüksel lahanası, Pazı, Kırmızıbiber, Portakal, Greyfurt, Limon, Zencefil, Biberiye, Maydanoz, Karnabahar, Yeşil çay…
nezle grip diyet 2016Günlük sebze meyve tüketiminin 5 porsiyon olması hem kilo kontrolünü sağlamada hem de bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli rol oynamaktadır. Bunların yanında tüm besin çeşitlerinden (et, süt, yumurta, yağ vb) yeterli ve dengeli beslenerek değişen şartlara uyum sağlamayı kolaylaştırabilirsiniz.

[vc_cta h2=”Dyt. Elif Melek Avcı” txt_align=”center” style=”flat” color=”purple” css_animation=”bottom-to-top”] Bahar dalları kadar taze ve sağlıklı günlere … [/vc_cta]

[embeddoc url=”https://www.gencdiyetisyenler.com/wp-content/uploads/2016/02/MEVSİM-GEÇİŞLERİNDE-BAĞIŞIKLIK-SİSTEMİNİZİ-GÜÇLENDİRİN.docx” viewer=”microsoft”]

mail-grubu