Top 5 This Week

Related Posts

Bayramda Ne Yesek – Dyt. Ayşenur Şahin

Ayşenur ŞAHİN
Ayşenur ŞAHİN

BAYRAMDA NE YESEK?

Bu gün bayram!

Erken kalkın çocuklar, anneler, babalar!

Çocukluk masumiyetini, naftalin kokulu anıları, babaanne masallarını, kırmızı rugan ayakkabı sevincini anımsayacağımız kaç gün var bir senede şunun şurasında?

Ülkece acı dolu günlerin ardından buruk bir gülümsemeyle karşıladığımız Ramazan bayramı öncelikle umut olsun hepimize.  Diyetisyen olarak her bayram olduğu üzere, üstümüze düşeni yapıp önerilerimizi paylaşalım. Ne de olsa bilgiler ve sevgiler paylaştıkça çoğalırmış.

Ramazan boyunca anlattık durduk. Sahurun önemi, pidenin, tatlının sınırlı tüketilmesi gerektiği, kaybedilen suyun yerine konması, yavaş yemenin gerekliliği, israfın Ramazan’ın ruhuna ters olduğu üzerine konuştuk.

1 ay boyunca bedenimize harika bir detoks uygulamış olduk. Şimdi ise özlediğimiz kahvaltı saatlerinin, uyku saatlerimizi düzenlemenin, ister istemez yavaşlattığımız işlerimize tam gaz bir enerjiyle geri dönmenin tam sırası!

Nasıl ki Ramazan’ın ilk günleri alışkın olmadığımız için oruç bünyemize zor geldi, aynı şekilde Ramazan sonrası eski beslenme düzenine dönmek de bedenimizi zorlayacaktır. Bu sebeple bayram sabahı kahvaltı sofralarında aşırıya kaçmamakta fayda var. Gün içerisinde yiyeceğiniz tatlıları göz önünde bulundurarak kahvaltıda börek, kurabiye, poğaça gibi karbonhidrat kaynaklarından uzak durun.

Örnek Bayram Kahvaltısı 1

Bol sebzeli menemen
Lor peyniri
Ceviz
Az şekerli limonata
Tam buğday ekmeği

Örnek Bayram Kahvaltısı 2

Haşlanmış yumurta
Az tuzlu burgu peynir
Zeytin ezmesi
Salatalık-domates-maydanoz
Tam buğday ekmeği

Ramazan boyunca en az tükettiğimiz besin grubu olan sebze-meyvelere ve az tuzlu peynir, yumurta gibi protein kaynaklarına bayram kahvaltınızda yer verebilirsiniz. Sizin için hazırladığım örnek menülerden de yararlanabilirsiniz.

Misafirlerinize hazırlayacağınız ikramlar ise baklava yerine kuru meyveler, sütlü tatlılar; kola, gazoz yerine ayran, az şekerli limonata gibi içecekler olsun. Karpuz, kavun, şeftali gibi sulu meyveler de misafir sofralarınızda bulunsun.

Size ikram edilen şeker, çikolata, baklavayı tadında bırakın ki, tadınız kaçmasın.

Öğle ve akşam yemeklerinde ise çorba, etli sebze yemekleri, salata ve yoğurttan oluşan menüler hazırlayabilirsiniz. Yoğun eş-dost ziyaretleri sırasında öğün atlamamaya özen göstermelisiniz.

1 aydır hasret kaldığımız suyu ise doya doya içmenin tam sırası. Bu sıcak yaz günlerinde hedef en az 2 litre!

Bozulan uyku düzenimizi de toparlayalım artık. Kendimizi yavaş yavaş 23.00-05.00 saatleri arasında uyumaya alıştıralım. Sahura kadar oturup sosyal medyada gezinmeyi bırakalım artık olur mu?

Kâsemizde ne olursa olsun, bedenimizden afiyet, soframızdan bereket, güzel ülkemizden birlik beraberlik eksik olmasın.

Hayırlı Bayramlar

 

[vc_cta h2=”Yazar : Diyetisyen Ayşenur ŞAHİN” txt_align=”center” style=”flat” color=”purple” css_animation=”bottom-to-top”]Sitemizde Paylaşımda Bulunmak İsterseniz BURAYI tıklayınız.[/vc_cta]

Diyetisyen Ayşenur ŞAHİN
İletişim: aysenurdyt94@gmail.com

Diyetisyen Ayşenur Şahin
Diyetisyen Ayşenur Şahinhttp://aysenursahin.com.tr
Ayşenur Şahin 23.10.1994 tarihinde İnegöl’de doğdu. İlkokulu burada tamamladı.2012 yılında İnegöl Altın Nesil Kolejinden mezun oldu. Aynı yıl Atatürk Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü kazandı. Eğitim öğretim hayatı boyunca çeşitli kongre ve sempozyumlara katıldı. Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesindeki Öncü Sağlık Kulübünün kurucularından biri olarak birçok sosyal sorumluluk projesinde aktif rol aldı. Bursa,Ankara,Erzurum gibi illerde çeşitli kurumlarda zorunlu ve gönüllü staj deneyimleri yaşadı. Çeşitli gazete ve dergilerde beslenme üzerine yazdığı köşe yazıları büyük ses getirdi. 2015 yılı Nisan ayında yayın hayatına başlayan ve 2 ayda bir yayınlanmaya devam eden Turuncu Sağlık dergisinin kurucularından biri ve isim annesi olan Ayşenur Şahin 2016 yılının eylül ayına kadar bu oluşumda yayın yönetmenliği görevini başarıyla yürütmüştür. Ayrıca Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümünde de eğitim öğretim hayatına devam etmektedir. 2016 yılı Haziran ayında Atatürk Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü iyi bir dereceyle bitirerek “diyetisyen” unvanı almış, çocukluk hayali olan mesleğine kavuşmuştur. Mezun olduktan sonra Madame Schulle Bakım ve Güzellik Merkezinde Beslenme Uzmanı olarak çalışmıştır.Şu anda Fizyo İnegöl Sağlıklı Yaşam Merkezinde İnegöl halkına hizmet etmektedir. Şehir dışında ikamet eden danışanlarını ise online diyet sistemi ile takip etmektedir.

Popular Articles