Beslenmenin Psikolojik Etkileri

0
2194
www.diyetisyenstore.com

Yazar : Stj. Dyt. Ece YALIN
Üniversite : Hasan Kalyoncu Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü

Kötü geçirilen günün ardında  kimi insanlar kendilerini yemek yerken bulurlar. İçgüdüsel bir durumdur bu ve çoğunlukla kadınlarda gözlemlenir.

2010 yılının başında yayımlanan bir makaleye göre, Brookhaven National Laboratory’deki araştırmacılar normal kiloya sahip 20 kadın ve erkek gönüllüyü 20 saatlik bir oruca tabi tutmuş. Daha sonra da onlara en sevdiği yemekleri sunmuş. Beyin fonksiyonları makineler tarafından ölçülürken de bu yemeklere karşı direnmeleri istenmiş. Deneyin sonucunda tüm gönüllüler bilinçli bir şekilde açlığını bastırmaya çalışırken kadın beyninin, duyguları düzenleyen ve yemek yeme güdüsü için çalışan alanlarında erkeklere oranla daha yüksek bir hareketlilik olduğu gözlenmiş. 

Serotonin hormonu uyku düzenini, iştahı, enerji düzeyimizi ve ruh halimiz etkileyen bir beyin kimyasıdır. Stresli olduğumuz bu anlarda serotonin hormunumuz azalır. Çikolatada mutluluk veren  Phenethylamine (PEA) maddesinin serotonin hormonunu uyardığı bilinir halk arasında . serotonin hormonunu aynı zamanda tavuk, hindi, süt, yumurta, portakal, mandalina,domates gibi besinlerin de uyardığı bilinmelidir.B6, C vitamini, folik asit, magnezyum gibi vitamin ve mierallar ruh halimizi pozitip yönde etkilemektedir. Yani kendinizi kötü hissederken aşırı yemek yeme isteğiniz kesinlikle fiziksel ögelere bağlıdır.

Hackensack Üniversitesi’ndeki Beslenme Uzmanı Susan Kraus’un dediği gibi;“Beyninde, ruh halini (ve iştahını) düzenleyen kimyasallar salgılayan bölüm dengede kalmak istiyor. Sen kötü bir gün geçirip de kendini kötü hissettiğin zaman bu denge bozuluyor ve beyin de bunu hemen telafi etmek istiyor.” 

Araştırmalar öğün atlamanın mide kazınmasını daha da yoğunlaştırdığını söylüyor.Öğünleri düzenli yemek kan şekerini sabit tutmaya yardıma olur. Bu öğünlerde beyaz ekmek, hamur işi ya da makama gibi işlenmiş karbonhidratlar yerine protein ve bir parça da sağlıklı yağlardan almalısınız.

Bir durumun ardından ilk 20 dakika boyunca beyninin taleplerini anında yerine getirmek istersin. Bu serotonini dengeleyebilmek ve stres hormonlarını düşürebilmesi için gerekli olan asgari süre. Eğer 20 dakika kendini tutabilirsen, midenin kazınması muhtemelen geçip gitmiş olacak.

Avustralya’daki bilim adamları sakız çiğneyen deneklerin tükürüğünde çiğnemeyenlere oranla yüzde 16 daha az stres hormonuna rastlamış. Araştırmalar kahkaha atmanın stresi kestiğini gösteriyor. Kahkaha atarken endorfin salgılamaya ve kalori yakmaya başlarsın. Bir saat kadar gülmek, yarım saat boyunca ağırlık kaldırmayla eşdeğer miktarda kalori yakmanı sağlar

Aşırı ve ani açlık durumlarınızda öncelikle su veya bitki çayları için, muhtemelen bu dürtünün açlık değil sıvı ihtiyacı uyarısı olduğunu fark edeceksiniz.

 

Yazar : Stj. Dyt. Ece YALIN
Üniversite : Hasan Kalyoncu Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü
 https://www.facebook.com/groups/beslenmevediyetetik/

NOt :  Bu paylaşım web yarışmamız çerçevesinde puanlandırılmaya başlanmıştır.

______________________________________________

Sitemizde makale / yazı yayınlamak için burayı tıklayınız.

Sitemizde sunum eklemek için burayı tıklayınız.

Sitemizde Diyetisyen Arıyoruz ilanı eklemek için burayı tıklayınız.

Sitemizde Diyetisyenim İş Arıyorum ilanı vermek için burayı tıklayınız.

Sitemizde ikinci el ilan eklemek için burayı tıklayınız.

Sitemizde video yayınlamak için burayı tıklayınız.

Sitemizde haber eklemek için  burayı tıklayınız.

mail-grubu