Top 5 This Week

Related Posts

Bitki Çayları Zayıflatır Mı?

BİTKİ ÇAYLARI ZAYIFLATIR MI?

Obezite ne yazık ki çağımızın en büyük problemlerinden biridir. Zamanla kalp-damar  hastalıkları, diyabet ,kanser ve endokrin gibi  birçok hastalıklara yol açar. Doğal olarak bireylerin yaşam kaliteside düşer.

Bu noktada kişiler kilo kontrolü ve zayıflamaya yönelmektedir. Zayıflama sürecinde en çokta bitki çaylarına ağırlık veriliyor ve bir o kadar da dikkat edilmesi gereken bir konudur. Şunu bilmeliyiz ki bizi anında istediğimiz kiloya ulaştıracak mucizevi yiyecek ya da içecek yoktur. Bu ancak dengeli ve sağlıklı beslenerek ,  fiziksel aktivitemizi arttırarak olur.

Bazı bitki çayları zayıflamaya yardımcı olurken, bu çayların etkileri kişiden kişiye farklılık gösterir. Örneğin zayıflama çaylarının pek çoğu aynı kahve gibi kafein içerir. Aşırı kafein tüketimi ise çarpıntı, uykusuzluk, kaygılı ruh haline neden olabilir. Ya da vücuttan suyun atılmasına yardımcı bazı bitkiler aşırı su kaybına neden olabilir.

zayiflatan-bitki-caylari-2Özellikle marketlerde satılan karışık bitki çaylarının içerisinde sinameki bulunanlara dikkat etmeliyiz. Uzun süreli kullanımlarda laksatif bağımlılığına neden olabilir. Kabızlık durumlarında daha çok tercih edilen sinamekili çayların kullanımı uzun sürerse bırakıldığında bağırsakların çalışması daha da yavaş hale gelecektir.

Bunun yanı sıra faydaları da çoktur. Özellikle kilo verme diyetleri uygulanırken metabolizmayı ve kan dolaşımını hızlandırdığı için yağ yakımını da  kolaylaştırır. Bağışıklığı güçlendirdiği için hastalıklara karşı da korunmamızı sağlar.

Bitkisel çaylar günde en fazla 2-3 fincan tüketilmelidir. Bazı bünyelerde zararlı yan etkiler oluşturabileceği için özellikle hamileler, lohusalar ve düzenli ilaç kullanan yaşlıların doktorlarına danışmadan tüketmeleri önerilmemektedir.

zayiflatan-bitki-caylari

Bitkisel çayları gereksiz yere tüketmediğimiz takdirde size hiçbir zararı olmayacaktır. Unutmayın ki her şey de olduğu gibi bitkisel çaylarda da ‘azı karar, çoğu zarar’ durumu geçerlidir.

Sağlıcakla kalın…
NURAY GÖNÜL
Kastamonu Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü

Genç Diyetisyenler Ekibi
Genç Diyetisyenler Ekibi
genc.diyetisyenler@gmail.com Beslenme ve Diyetetik Bölüm Portalı

Popular Articles