Gebelikte Maternal Diyet Kalıplarının Yenidoğan Vücut Kompozisyonu ile İlişkisi:

0
102
www.diyetisyenstore.com

J Nutr. 2017 Jul; 147(7): 1334–1339. Published online 2017 May 24. doi: 10.3945/jn.117.248948

Gebelikte Maternal Diyet Kalıplarının Yenidoğan Vücut Kompozisyonu ile İlişkisi:

Hamilelik sırasında annenin diyeti bebeğin büyümesini ve yağlanmasını etkileyebilir.

Amaç:

Gebelikte gestasyonel kilo alımı ve açlık glikozu ile ilişkili annenin diyet örüntülerini tanımlamak ve bu modellere uymanın yeni doğan yağlanması ile ilişkili olup olmadığını değerlendirmek.

Yöntemler:

24 saatlik besin tüketim kaydı ile diyet kalıbına bağlı gestasyonel kilo alımı ve açlık kan glikozu değerlendirilmiştir. Beslenme kalıpları ile yenidoğan yağ kütlesi, yağsız kütle ve yağlanma durumu 764 etnik çeşitlilik gösteren anne-bebek çiftleri arasında değerlendirilmiştir.

Bulgular:

İki diyet modeli tespit edildi.

Gestasyonel kilo alımı daha fazla olan model 1: Ağırlıklı olarak kümes hayvanı, kabuklu yemiş, peynir, meyve, tam tahıllar, ilave edilmiş şekerler ve katı yağların tüketimi ile karakterizedir. Bu beslenme modelinde yeni doğan ağırlığının fazla olduğu fakat yağ kütlesinde fark olmadığı görülmüştür.

Daha yüksek maternal açlık glikozu olan model 2: Ağırlıklı olarak yumurta tüketimi, nişastalı sebzeler, katı yağlar, meyveler, rafine tahıllar ve daha düşük süt ürünleri tüketimi ile karakterizedir. Bu beslenme modeli de yeni doğan ağırlığı, yağ kütlesi ve adipozite ile ilişkili bulunmuş.

Sonuçlar:

Bu bulgulara göre gebenin diyet modeli yeni doğan vücut kompozisyonunu etkileyebilir.

Kaynak:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5483965/

mail-grubu