KEPAN Enteral Beslenme Rehberi – 2023

Clinical Science of Nutrition, KEPAN Enteral Beslenme Rehberi - 2023, diyetisyen, nutrisyon

0
302
www.diyetisyenstore.com

KEPAN Türkiye rehberlerinin sonuncusu, “KEPAN Enteral Beslenme Rehberi” yayınlandı. Klinik Nütrisyon Profesyonellerinin eğitim ve uygulamalarında birçok sorunun cevabının yer aldığı rehbere KEPAN yayın organı olan “Clinical Science of Nutrition” dergi sayfasından ulaşabilirsiniz.

Rehbere ulaşmak için tıklayınız.


Beslenme desteği, hasta tedavisinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bununla birlikte, günlük uygulamalarda beslenme tedavisi hedeflerine ulaşıldığını söylemek zordur. Bu nedenle klinik pratikte beslenme tedavisi uygulamalarını kolaylaştırmaya yönelik girişimlere ihtiyaç vardır. Malnütrisyon tedavisinde ilk seçenekler diyet düzenlemesi ve oral tamamlayıcı nütrisyon ürünleri kullanımıdır. Ancak oral yolla beslenemeyen veya beslenme hedeflerine ulaşılamayan bazı hasta gruplarında tüple beslenme ihtiyacı gerekmektedir. Tüm dünyada tıp fakültesi, beslenme ve diyetetik fakültesi ve uzmanlık eğitimi müfredatları klinik beslenme konusunda genellikle yeterli değildir. Hekim, diyetisyen, hemşire, eczacı ve diğer sağlık profesyonellerine yönelik, enteral beslenme kullanım endikasyonları, uygulanma şekilleri, ürünlerin seçimi, hasta izlemi, komplikasyonların yönetimi ve tedavi sonlandırılmasında yol gösterecek kısa, net ve pratik önerilere odaklı bir rehberin yararlı olacağını düşündük. Bu rehber, alanında deneyimli uzman bir ekip tarafından KEPAN çatısı altında hazırlanmış ve 29 kişiden oluşan KEPAN rehber grubunca onaylanmıştır.

Cite this article as: Doğanay M, Akçay K, Çil T, et al. KEPAN Enteral Beslenme (EB) Rehberi. Clin Sci Nutr. 2023;5(Suppl 1):S1-S29.

mail-grubu