Kilo Kontrolünde Önemli Nokta

0
1166
www.diyetisyenstore.com

Kilo Kontrolünde Önemli Nokta; PORSİYON YÖNETİMİ

Yakın tarihin en güncel sağlık sorunlarından biri olan obezite (şişmanlık)olarak gündeme gelen bu sağlık probleminin tedavisi konusunda bir çok tedavi basamakları ve yöntemleri geliştirilmiş ve geliştirilmektedir.
Sizlere öncelikle obezite hakkında kısa bir tanımlamadan bahsetmek istiyorum.
Obezite (şişmanlık )besinlerle alınan enerji miktarının, tüketilen enerji miktarından fazla olması durumunda vücuttaki yağ miktarının normalin üstüne çıkması sonucu ortaya çıkan, genetik ve çevresel faktörlerin de eşlik ettiği bir sağlık sorunudur. Obezite yaşam kalitesini düşüren ve eşliğinde getirdiği bir çok hastalığa sebep olmaktadır.

Obezite ile mücadele basamakları;
-Yaşam tarzı değişikliği
– Fiziksel aktivite
-Psikolojik yardım ve motivasyon

Beslenme eğitimi ve yaşam tarzı değişikliği günümüzde zayıflama ve kilo kontrolü üzerinde kullanılan en etkili tedavi biçimi olarak kabul edilmektedir. Beslenme eğitiminde bireye öncelikle besin piramidini tanıtmak ve anlatmakla başlanır. Birey besin gruplarını tanıyarak günlük tüketmesi gereken miktarı öğrenir. Ardından kilo kontrolünde yardımcı olacak etkili yöntemlerden biri ise porsiyon kontrolüdür.

Bu yazımda vurgulamak istediğim konu da tam olarak bu ; PORSİYON KONROLÜ….

Günlük kalori balansı kiloyu etkileyen tek unsurdur. Bazı yiyecekler ve içecekler farkına varılmadan fazla miktarda tüketilebilir.
Yapılan araştırmalar yemek öncesinde bireylerin, yiyecekleri porsiyon miktarlarına karar verdiklerini gösteriyor. Yani yemek yemeğe, önceden ne kadar yiyeceğimizi belirlemiş olarak oturuyoruz. Özellikle uzun dönem açlık yaşadığımız Ramazan Ayı içerisinde yanlış yemek yeme alışkanlıklarının oluşması sık görülen bir durumdur. 16 saatlik açlığın ardından yavaşlayan metabolizmaya bir anda yüksek kalori içeren, çeşit çeşit yemekler ve içeceklerin kurulduğu sofrada hangi yemekten ne kadar yediğimizi, sonrasında gelişen sindirim sistemi rahatsızlıkları ve kilo artışını kontrol altına alabilmemiz için tabak modeli yöntemini kullanmalısınız.

Son yıllarda tabak büyüklüğünün insanların kendi tabaklarına aldıkları yemek miktarının yakından etkilediği görüşü yaygınlaşmaktadır. Deneysel çalışmalar ile büyük bir tabakta servis edilen porsiyonun daha küçük göründüğü belirlenmiştir.
Yapmanız gereken işlem öncelikle dört besin grubunu içeren yiyecek gruplarını içeren sofradan seçtiğiniz yiyecekleri seçmeniz olmalıdır. Ardından bu besin gruplarını örnek tabak modeline uygun porsiyonlarda yerleştirmelisiniz. Ve önünüzde hazırladığınız porsiyonlardaki yiyeceklerin dışında porsiyon aşımı yapmamalısınız.

Günlük kalori alımını azaltmak için öneriler;
-Günlük besin alımının izlenmesi
-Yüksek kalorili yiyeceklerin yerine besin içeriği yüksek yiyeceklerin alınması
-Uygun kalori miktarını belirlemek.
-Günlük kalori alımını izlenmesi.
-Tüm besin gruplarından önerilen oranlarda beslenmeye eklenmesi.
-Katı yağlardan kaçın ,sıvı yağ tercih edin
-Pişirme için buhar, haşlama, fırınlama tercih edin
-Şeker kullanımı en aza indirilmeli.
-Tam tahıl tercih edilmeli.
-Sebze-meyve tüketimini arttırılmalı.
-Yağsız Süt ve süt ürünleri alımını arttırılmalı.
-Yeterli miktarda su tüketimine özen gösterilmeli.
-Tabağınızı gözünüzle dört eşit parçaya bölün, iki parçasını salata ve sebze ile bir parçasını et/tavuk/balık ile kalan parçasını ise tahıl grubuyla dengeleyin. Kızartılmış tüm yiyeceklerden ekstra yağ almamak adına uzak durun.
-En doğru yemek yeme şekli sofrada oturarak, küçük lokmalar halinde, yavaş yavaş çiğneyerek, çatalı-bıçağı elimizden bırakarak, tadına vararak ve yemek yediğini hissederek yemektir.

DİYETİSYEN ECE YALIN

hemen-paylas

mail-grubu