Memurun aylık enflasyon farkı kaybı 46.5 TL!

memurun maaş kaybı, memurun aylık kaybı, memurun maaşı

0
353
www.diyetisyenstore.com

Kasım ayı enflasyonun eksik çıkması başta memurlar olmak üzere, memur emeklileri ve işçi emeklilerini olumsuz etkiledi. Kasım ayı enflasyonu nedeniyle sadece memurların aylık kaybı 46.5 TL’li buluyor. İşte, Kasım ayı enflasyon rakamlarının memur, işçi ve emekli maaşlarındaki etkileri:

Sözcü Gazetesi’nden Erdoğan Süzer’in haberine göre; TÜFE’deki bu ani düşüş nedeniyle milyonlarca işçi, esnaf ve çiftçi emeklisinin 5 aylık zammı yüzde 12.24’ten yüzde 10.6’ya geriledi. 1.64 puanlık azalış nedeniyle en düşük işçi emeklisinin alacağı aylık zam 27 lira 65 kuruş azaldı. İşçi emeklisinin yıllık kaybı 332 liraya ulaştı. En düşük esnaf emeklisinin aylık kaybı 20.48 lira, yıllık kaybı 245 lira oldu. En düşük çiftçi emeklisinin aylık zararı 19 lira 31 kuruş, yıllık kaybı 223 lira oldu.

MEMURUN YILLIK KAYBI 559 LİRA

En düşük memur ekim ayında yüzde 8.24 oranında enflasyon farkı alacakken kasım ayında enflasyon eksiye geçince enflasyon farkı yüzde 6.6’ya geriledi. Bu memurun enflasyon farkındaki azalış nedeniyle uğradığı aylık kayıp 46.5 lira, yıllık kayıp ise 559 lira.

ARALIK AYI ENFLASYONU BELİRLEYİCİ OLACAK

Öte yandan bu hesaplamalar Kasım ayı enflasyon rakamları baz alınarak yapıldı. Asıl zam oranı Aralık ayı enflasyonu ile birlikte netleşecek. Emekli ve memura yapılacak zammın belirlenmesi için Aralık ayı enflasyonun açıklanması bekleniyor. Buna göre 3 Ocak’ta beklenen sorunun cevabı da gelmiş olacak. Kasım ve Aralık ayı enflasyonuna göre zam oranları artacak ya da azalacak. 2019 Yılı Programı’ndaki enflasyon tahminine göre, Ocak zammı SSK ve Bağ-Kur’lularda yüzde 10.65, memur emeklilerinde yüzde 11.15 olacak.

Kaynak : www.personelsaglikhaber.net 

mail-grubu