Obez ambulansı ilk hastasını taşıdı

  0
  1091
  www.diyetisyenstore.com


  Sağlık Bakanlığı tarafından Rize’ye tahsil edilen obez ambulansı, 230 kiloluk ilk hastasını taşıdı.

  Sağlık Bakanlığı tarafından Rize’ye tahsil edilen obez ambulansı, Artvin’in Hopa İlçesinde yaşayan 75 yaşındaki Fatma Bostancı isimli 230 kiloluk ilk hastasını taşıdı. Düşüp omuzu kıran yaşlı hasta Hopa’dan Rize Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Burada ilk müdahalesinin ardından obez ambulans ile Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirildi. Hastane’deki gerekli tedavilerinin tamamlanmasının ardından obez ambulanstaki özel sedye ile alınıp Hopa’daki evine nakli yapıldı.

  Rize Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, yaptığı açıklamada, Rize’de 34 ambulansın bulunduğu geçen ay Sağlık Bakanlığı tarafından Rize’ye 5 ambulans ile beraber obez ambulansı da gönderildiğini söyledi.

  Tahsil edilen ilk obez ambulansı ile ilk hastanın taşındığını belirten Tepe, “300 kiloya kadar sedye taşıma kapasitesine sahip, aynı zamanda tam donanımlı yoğun bakım şartlarını da içeren çok özellikli bir ambulanstır. Bundan sonra gerek bu gerekse de 39 tane tam donanımlı ambulansımız hizmette olacaktır. Obez ambulansın öncelikle Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde duracağını, ancak ihtiyaç duyulan yere hizmet verecek şekilde planlanmıştır. Sedyesi özel yapım olan, obez ve yoğun bakım ambulansıyla obez hastalar artık kolaylıkla taşınabilecek. Sedyemiz, 300 kiloya kadar hasta taşıma kabiliyetine sahip ve asansör vasıtasıyla sıfıra kadar inip hastayı alıp tekrar yukarı kaldırabiliyor. 300 kiloya kadar hasta taşıyabildiğimiz için fiziksel olarak hastamızı kaldırıp indirme problemi yaşamıyoruz” dedi.

  Kaynak : www.iha.com.tr

  mail-grubu