Öğrenciler için sağlıklı beslenme önerileri

SEMA HÖKTEM, nuh naci yazgan üniversitesi, beslenme ve diyetetik makaleleri, güncel diyet bilgileri, okulda beslenme

0
1218
www.diyetisyenstore.com

ÖĞRENCİLER İÇİN SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ

Çocukların sağlıklı, yeterli, dengeli ve düzenli beslenmesi büyüme ve gelişmelerinin yanında okul başarıları için de çok önemlidir. Araştırmalar yetersiz, dengesiz ve düzensiz beslenen öğrencilerde dikkat sürelerinde kısalmalar, algılamalarında azalma, öğrenmede güçlük çekme, davranış bozukluğu, okula devam süresinin kısalması ve okul başarısının düşmesi gibi sonuçlar ortaya koymaktadır.

En önemli öğün olan kahvaltı ve kahvaltı yapma alışkanlığı okul dönemlerinde daha çok önem kazanır. Peynir, ekmek, yumurta çocuk kahvaltısının temelini oluştururken çocukların kahvaltıda içecek tercihi sütten yana olmalıdır. Ayrıca kahvaltıda omega 3 kaynağı olan Cevizden 2 ya da 3 adet tüketmeleri zihin gelişimi için çok önemlidir. Kahvaltıda bu besinleri tüketmek yerine gevrek tüketmeyi alışkanlık edinen çocukların ise çok şekerli olmayan tam tahıl gevrekleri tüketmesi sağlık açısından daha iyi bir seçim olacaktır. Çocuk kahvaltı yapamazsa ya da yapmak istemezse tercihen tam tahıl ekmeğinden yapılmış peynirli küçük bir sandviç iyi bir alternatif olacaktır.

Okul için hazırlanan beslenme çantasına;

  • Patates kızartması, çikolata, gazlı içecek veya meyve suyu gibi besinler yerine
  • Peynir, yumurta, taze sebze ve meyve, süt, ayran, taze sıkılmış meyve suyu gibi besinler konulmalıdır.

Çocukların okul döneminde fiziksel aktiviteleri yoğun olacağı için gün boyu fiziksel ve zihinsel performansı en üst düzeyde tutulması gerekir. Bunun için ana öğünler kadar ara öğünlerde çok önemlidir. Çocukların beslenme çantalarında ara öğün olarak tüketebileceği;

  • Meyve, fındık, ceviz, badem, kuru meyveler, süt, ayran gibi besinlerden biri konulmalıdır.

Çocuklar okulda veya evde dinlenirken ve ders çalışırken acıktıklarında;

  • Süt, yoğurt, sütlü tatlılar, ekmek arası peynir, kuru meyve, taze sıkılmış meyve sularından birini tüketebilirler.

Sema HÖKTEMAçıkta satılan besinler yeterince güvenilir ve temiz değildir. Uygun koşullarda muhafaza edilmediği için çabuk bozulma riski taşırlar. Bu nedenle okul çevrelerinde açıkta satılan besinlerin sağlığa zararlı olacağı unutulmamalıdır. Çocukların okul kantinleri, büfe gibi yerlerden satın aldıkları besinlerin seçiminde de dikkatli olması gerekmektedir. Süt, ayran gibi ambalajlı besinleri satın alırken etiket bilgisinde üretim izni bulunmasına, son kullanım tarihinin geçmemiş olmasına dikkat edilmeli açıkta ve ambalajsız satılan tost, simit, poğaça gibi yiyeceklerin de sağlığa zararlı olacağı unutulmamalıdır.
Yazar : SEMA HÖKTEM

mail-grubu