Özel Günlerde Neler Yenilmelidir?

0
484
www.diyetisyenstore.com

Özellikle kadınlar için regl dönemi psikolojik ve fiziksel olarak ağır geçen bir süreçtir. Regl döneminden yaklaşık 1 hafta önce başlayan ve regl dönemi bitmesiyle sonlanan süreçte pek çok belirti ortaya çıkmaktadır. Yorgunluk, vücutta şişkinlik, sinirlilik, gerginlik ve tatlı tuzlu krizleri gibi belirtiler sayılabilir. Doğru beslenme ile bu etkileri en aşağıya çekebilirsiniz.

Et Çeşitleri

Kırmızı et, balık ve tavuk, bu dönemde yaşanılacak demir eksikliğini gideren besinlerdir. Et çeşitleri yiyerek demir oranınızı artırabilirsiniz.

Kuru Meyveler

Kuru meyveler de demir açısından zengindir. Sizin daha rahat hissetmenizi de sağlarlar.

C Vitamini İçeren Besinler

C vitamini içeren besinler yiyerek, vücudunuza aldığınız demir emilimini artırabilirsiniz. Yeşil yapraklı sebzeler, yeşil biber, portakal, mandalina gibi c vitamini içeren ürünleri yiyebilirsiniz. Ayrıca C vitamini sayesinde stres seviyeniz de düzenlenmiş olacaktır.

Şişkinliğin azalması ve regl ağrılarının azalması için ananas ta tüketilebilir. Ananas, düşük kaloriye sahiptir ve vücudunuzdan ödem atmanızda faydalı olur.

Magnezyum Barındıran Besinler

Kadınlar regl dönemlerinde vücutlarında magnezyum azalmasından dolayı tatlı krizlerine girebilir. Magnezyum açısından zengin besinler yenilerek tatlı isteğini azaltır. Magnezyum içeren besinlere ise patates, fındık, kakao, badem, ceviz, limon gibi besinler verilebilir.

B6 Vitamini İçeren Besinler

Sinir sistemini etkileyebilen ve kanda hemoglobin yapımında kullanılan B6 Vitaminleri de özel günlerinizin öncesinde ve sonrasında size faydalı olabilir. Brokoli, balık, havuç, muz, tahıllar B6 vitamini barındıran besinlerdir. Gerginlikler ve ağrıların azalmasında etkili olurlar.

mail-grubu