Sağlık Dostu Yulaf

0
1827
www.diyetisyenstore.com

imagesCAAOBJV7YULAF
Yulaf, son yıllarda popülaritesi artmış olmasına rağmen; daha çok hayvan yemi olarak bilinir. Fakat insan sağlığına etkilerine ilişkin araştırmalar, 1960lı yıllara kadar uzanmaktadır.
Birçok çeşidi vardır.
Dünya kültür yulafının 2/3ünü oluşturan beyaz yulaf yani Avena sativa ’dır.
Zengin vitamin, mineral içeriğinin yanı sıra yüksek miktarda diyet lifi de içermektedir( beta glukanlar) ve araştırmalar bu alanda yoğunlaşmıştır.
Beta-glukan, yulaf ve ekmek mayasından elde edilen bir liftir. Suda çözünebilme özelliğinden dolayı insan beslenmesinde çözünür lif desteği olarak önemli rol oynar.( Her gün 1 gr beta glukanın LDL kolesterol seviyesini anlamlı derecede düşürdüğü tespit edilmiştir.*EFSA Q-2008-681)

• Yulafın içeriğindeki çözünebilir lif, gastrointestinal sistemde jel formuna dönüşüp viskoziteyi arttırır. Mide boşalmasını geciktirerek uzun süre tok kalmanızı ve kilo kontrolünü sağlar.

• Kalın bağırsak florasını olumlu yönde değiştirerek yararlı mikrobiyolojik çoğalmayı arttırır. Dışkı hacmini ve dışkılama sayısını arttırır. Böylece rektum kanserinden korunmada yardımcı olur.

• Barsaklardan safra asitlerinin emilimini engelleyerek karaciğerdeki kolesterol sentezini azaltır. Kan kolesterolünün düşürülmesine yardımcı olur.

• Yüksek çözünebilir diyet lifi içeriği nedeniyle kan şekeri yükselmesinin daha uzun bir periyoda yayılmasını sağlar.
• Yulaf, diğer tahıllar gibi birçok fitokimyasal içerir ve bunlar meme, prostat gibi hormon ilişkili kanser sıklığının azalmasıyla ilişkili bulunmuştur.

• 1995 yılında çölyak hastalarının yulaf tüketebileceğine dair bir araştırma yayınlandı. Fakat FAO Codex Alimentarus üretim aşamasında yulafla diğer tahılların sıklıkla yanyana bulunuyor olmasından dolayı yulafı, ‘gluten içerir’ şeklinde listeledi.

Yulafın besin içerikleri: http://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/6356?fg=&man=&lfacet=&format=&count=&max=25&offset=&sort=&qlookup=oat
Referanslar için bana ulaşabilirsiniz: nagihankircali@gmail.com

 

İşte yulaflı bir tarif: http://gencdiyetisyenler.com/diyetisyen/index.php/tr/forum/yemek-tariflerimiz/40-yulafli-kardes-kurabiyesi

mail-grubu