Soda ve Maden Suyu Zayıflatıyor mu?

0
272
www.diyetisyenstore.com

Soda ve Maden Suyu Zayıflatıyor mu?

Soda ya da diğer adıyla maden suyu, karbondioksitin su içerisinde çözündürülmesi sonucu oluşur. Peki soda zayıflatır mı? Sodalar kaç kaloridir? Hepsi haberimizde.

Soda yani diğer adıyla maden suyu içtiğiniz zaman daha çok su içme ihtiyacınız oluşacaktır. Bu aslında iyi bir şeydir. Böylece su içerek te zayıflayabilirsiniz. Ama şu var ki karbonatlı su herkes için iyi gelmeyebilir. Örneğin ülser benzeri mide sorunları yaşayanlar, tansiyon sorunu yaşayanlara soda önerilmemektedir. 1 şişe meyveli sodada 94 kalori bulunur. 1 su bardağı meyveli sodada da 75 kalori bulunur. Bu kaloriler ortalama değerlerdir.

Soda ve Maden Suyu Zayıflamaya Katkı Sağlar mı?

Uzman Diyetisyen M. Turgay Köse, maden suyunun zayıflamaya katkılarını şöyle açıkladı;

‘’Maden suyu içerisinde bulundurduğu mineraller ve bikarbonat ile sindirimi kolaylaştırır. Alkali bir yapıya sahiptir. Böylece mide asitlerini nötralize edebilir. Bu sayede mide rahatlar ve sindirim kolaylaşır. Zayıflama diyeti yapanlar kolaylıkla soda kullanabilir.’’

Mümkünse Sade Soda İçilmeli

Ayrıca M. Turgay Köse, ‘’Soda özellikle kalorisiz olmasıyla diğer içeceklere nazaran daha çok tercih edilebilir. Bir kutu kola içmeniz size 149 kalori kazandırır ancak 1 şişe maden suyu size 94 kalori kazandırır. Sodalarda yapay tatlandırılmış olanlardan uzak kalmaya çalışın. Piyasada tatları çok çeşitli olan birçok soda ve marka vardır. Amerikan Journal Halk Sağlığının araştırmalarına göre meyveli sodalar iştah açıyor. En az kalori için mümkünse sade soda içmelisiniz. Sodanızı meyveli almak yerine sade soda içerisine nane, limon katarak içebilirsiniz.’’ Dedi.

 

[vc_cta h2=”Genç Diyetisyenler Ekibi” txt_align=”center” style=”flat” color=”turquoise” css_animation=”top-to-bottom”]Sitemizde Paylaşımda Bulunmak İsterseniz BURAYI tıklayınız.[/vc_cta]
mail-grubu