Top 5 This Week

Related Posts

Türkiye’de Beslenme ve Diyetetik Okumak

Merhaba,

Bu başlığı gördüğünde “ Beslenme ve Diyetetik nedir ya, yanlış mı yazılmış acaba?” demiş olabilirsin. Ya da sen de bu bölümün bir fedaisi belki de ülkemin canım diyetisyenlerinden birisin. Her kimsen, merhaba…

Eğer Türkiye’de Beslenme ve Diyetetik okuyorsanız, insanlara “ diyetisyenlik okuyorum yani” diye bir açıklama yapmanız farzdır bu 1…

“Beslenme ve Diyabetik miydiniz siz?” diyen bir Tıp hocasıyla karşılaşabilirsiniz, bu 2…

“Beslenme ve diyetetik mi, 2 yıllık mı o bölüm?” bu soruyu hala soruyorlar bu 3,

Karşınızdaki insan gelecekte diyetisyen olacağınızı idrak ettiğinde , “ Hadi bana bir diyet yaz.” Cümlesine hazır olun bu da 4..

Beslenme,diyet,diyetisyen,kilo,zayıflamak… Bunlar arama motorlarında en çok aranan kelimelerden ve toplumun çoğu bunların ne anlama geldiğinden bile habersiz.. Ne yazık ki sadece cahillikle değil,inanılmaz bir bilgi kirliliğiyle de savaşıyoruz.

Çünkü burası Türkiye ve burada kimse kendi işini yapmıyor.. Mühendisler öğretmen oluyor, sosyoloji mezunları “rehber öğretmen” diye atanıyor PDR mezunlarından önce.. Müteahhitler kendini mimar sanıyor, kimyagerler eczacı,spor hocaları fizyoterapist, Güzin ablalar psikolog..

Ve doktorundan,hemşiresine,spor hocasından aktarına,kimyagerinden tütün eksperine, yaşam koçlarından güncü teyzelere kadar herkes kendini “ diyetisyen” sanıyor.. Diyetisyenin,diyetin, beslenmenin ne olduğunu bilirmiş gibi..

Çünkü pasta büyük,herkes kendine bir dilim ayırmaya çalışıyor. Kadınlara aşılanmış bir “ zayıf olmak güzelliktir.” anlayışı var ortada, herkeste çarpık beden algıları.. Doktor her şeyi bilir yanılgısı, internette,gazetede her duyulana inanılması, mantar gibi türemekte olan “ çakma diyetisyenler” ve bunların sabah kuşağında beslenme üzerine atıp tutması hem toplumu hem de bizi haliyle yordu..Bizim ülkemizde “ zayıflık trendiyle” popülerleşen “ diyetisyen” kavramı, elin İngiltere’sinde ta 1. Dünya Savaşı’nda önem kazanıyor.  Adamlar askerlerin  % 41’ini beslenme bozukluğu var diye savaşa almıyor. Kalkıp diyetisyen yetiştiriyor. O niye? Çünkü elin ecnebisi anlamış ki beslenme sıradan bir hekimin, bir aşçının, bir hemşirenin işi değil.. Anlamışlar ki diyet bir tedavi biçimi ve bu konuda uzman bireyler yetiştirmeli.

Harıl harıl çalışmışlar, beslenme ve diyetetik bölümleri açıp on binlerce diyetisyen yetiştirmişler..

Bizse 50. Yılımızı yeni kutladık. Diyet yazmanın hekim dahil hiç kimsenin harcı olmadığını, diyeti sadece diyetisyenin yazacağını ve bunun bir tedavi biçimi olduğunu ise hala anlamadık.

Öyle ki bir kardiyolog teyzem TV’lerde insanların beynini zehirlerken, diğer yanda bir spor hocası kıytırık sertifikalarıyla ünlüleri zayıflatarak milyonları cebe indiriyor. Aile hekimim bana “ Beslenme ve Diyetetik ne?” diye sordu.. Ve ben tahıllarda  B12 vitamini bulunduğunu söyleyen dahiliyeciler tanıyorum. Annemin sarımsak çayı içip ölümden dönen arkadaşları var ve hain medya hala diyet konusunda önlem almaktan aciz!

Unutma sevgili okuyucu, diyet bir yaşam biçimidir. Kilo almak,kilo vermek, diyabetten korunmak ya da kurtulmak için diyet uygulayabilirsin. Hipertansiyonu, hipoglisemiyi kontrol altında tutabilirsin. Çölyak ya da PKU tanısı almış olsan da uygun programlanmış bir diyetle hiçbir sağlık sorunu yaşamadan hayatına devam edebilirsin.

“İlaçla zehir arasındaki tek fark dozdur.” Diyetin seni ya tedavi eder ya da süründürür. Dozu ayarlayacak tek kişi ise, DİYETİSYENdir. Diyetisyen diye gittiğin kişinin diplomasına bak, artık biliyorsun diyeti BESLENME ve DİYETETİK bölümünü başarıyla, tutkuyla, insana olan aşk, beslenmenin sihrine olan inançla bitiren DİYETİSYENler yazar ancak…

Sevgilerimle, Gelecekten bir diyetisyen Ayşenur ŞAHİN

 hemen-paylas

Diyetisyen Ayşenur Şahin
Diyetisyen Ayşenur Şahinhttp://aysenursahin.com.tr
Ayşenur Şahin 23.10.1994 tarihinde İnegöl’de doğdu. İlkokulu burada tamamladı.2012 yılında İnegöl Altın Nesil Kolejinden mezun oldu. Aynı yıl Atatürk Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü kazandı. Eğitim öğretim hayatı boyunca çeşitli kongre ve sempozyumlara katıldı. Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesindeki Öncü Sağlık Kulübünün kurucularından biri olarak birçok sosyal sorumluluk projesinde aktif rol aldı. Bursa,Ankara,Erzurum gibi illerde çeşitli kurumlarda zorunlu ve gönüllü staj deneyimleri yaşadı. Çeşitli gazete ve dergilerde beslenme üzerine yazdığı köşe yazıları büyük ses getirdi. 2015 yılı Nisan ayında yayın hayatına başlayan ve 2 ayda bir yayınlanmaya devam eden Turuncu Sağlık dergisinin kurucularından biri ve isim annesi olan Ayşenur Şahin 2016 yılının eylül ayına kadar bu oluşumda yayın yönetmenliği görevini başarıyla yürütmüştür. Ayrıca Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümünde de eğitim öğretim hayatına devam etmektedir. 2016 yılı Haziran ayında Atatürk Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü iyi bir dereceyle bitirerek “diyetisyen” unvanı almış, çocukluk hayali olan mesleğine kavuşmuştur. Mezun olduktan sonra Madame Schulle Bakım ve Güzellik Merkezinde Beslenme Uzmanı olarak çalışmıştır.Şu anda Fizyo İnegöl Sağlıklı Yaşam Merkezinde İnegöl halkına hizmet etmektedir. Şehir dışında ikamet eden danışanlarını ise online diyet sistemi ile takip etmektedir.

10 YORUMLAR

  1. Geleceğin diyetisyeni, canimin içi, biricik dostum, bu mesleğe aşk ile bağlı değerlim benim… Duygularıma tercüman oldun. Yüreğine sağlık. Bu ülkede umutlu olmaya devam etmek ne kadar doğru bilmiyorum ama bildiğim birsey varki biz elimizden gelenin fazlasını yapmalı çok çalışmalıyız ancak medya bu rant cikarcilarını, insanların sağlığını hiçe sayıp milyonları ceplerine indirenleri halkla bulusturdukca ve yönetenler halkın sağlığının oyuncak edilmesine bir dur demedikce işimiz çok zor. Allah yardımcımız olsun. Rabbim çıktığımız bu zorlu yolda utandirmasin…

    • Hilal’im çok teşekkür ederim canım dostum.. Sana yürekten katılıyor ve güzel dualarına kocaman bir amin diyorum. İçimizde insana verdiğimiz değer,mesleğe duyduğumuz aşk ve bilgiden gelen özgüvenimiz oldukça yolumuza dikilen taşlar bize vız gelir. Omuz omuza hep birlikte ..

  2. Eline sağlık Ayşenurcum, anlaşılmayan nokta kalmamıştır diye umuyorum :)

  3. elinize sağlık.. bir hekim olarak , okunması gereken bir yazı diye düşünüyorum.sanırım diyetisyenler dışındaki meslek gruplarını diyetisyen(ci)lik yapmaya , biraz da halkımızın bilnç seviyesi zorluyor.

    • Halkımızın bu konuda bilinçsizliği doğru. Fakat bu konuda toplumu çok suçlayamıyorum. Çünkü diyetisyen kavramı ülkemize geleli çok olmadı. Ve medya insanlara her şeyi çok farklı yansıtıyor. Biz de TV’de gördüğümüz her şeye inanan bir toplum olduğumuz için, insanların da aklı çorba gibi. Diyetisyenlerin doktorlarla bir alıp veremediği yok, ki zaten onlara saygımız,sevgimiz sonsuz. Bizim savaşımız her meslek grubundan şarlatanlar ve onları ilahe yapan sevgili medyaya..
      Güzel yorumlarınız için hem ülkemin bilinçli bir hekimi, hem de bir büyüğüm olan sizi saygıyla selamlıyor, teşekkür ediyorum..

Yoruma kapalı.

Popular Articles