www.diyetisyenstore.com

İnsanların tükettikleri şeker miktarını azaltması gerektiği vurgulanan Amerikan Hükümeti’ nin yeni diyet rehberinde et, kahve ve kolesterol ağırlıklı gıdaların tüketiminin artırılmasında sakınca olmadığının belirtilmesi, sosyal medyada olay oldu.

Amerikan Hükümeti tarafından yayınlanan Diyet Rehberinde, insanların şeker ve mısır şurubu tüketiminin günlük alınan enerji miktarının %10’unu geçmemesi gerektiği net bir dille ifade edilirken; et, kahve ve kolesterollü yiyeceklerin tüketiminde bir sakınca olmadığının belirtilmesi üzerine sosyal medyada yer yerinden oynadı. Tepkilerin odağındaki yeni Amerika Diyet Rehberi, #DietaryGuidelines hashtagiyle Twitter’da trending topic, yani hakkında en çok konuşulan konu oldu.

Diyet rehberine göre şu anki veriler ortalama bir Amerikalının, tatlandırıcılardan günde 270 kalori aldığını gösteriyor. Bunun azaltılması gerektiğine dikkat çeken yeni diyet rehberi; günde beş fincan kahveye izin veriyor, daha önce kolesterol içeren gıdaların tüketimine koyduğu üst sınırı kaldırıyor (ancak doymuş yağ tüketimi, günlük kalori miktarının %10’unu geçmemeli) ve birçok et çeşidinin tüketilmesinde sakınca olmadığını ortaya koyuyor.

İnsanların kafalarında soru işareti bırakan rehbere tepkiler çoğunlukla önde gelen sosyal medya kanalı Twitter aracılığıyla dile getirildi. Örneğin; sağlıklı yaşam koçu Pam McGovern, Twitter’ da rehberin tamamını okuduğunu ve hayal kırıklığına uğradığını yazarken, komedyen Brian Parise, raporla çektiği alaycı fotoğrafın altına insanların yeni diyet rehberini eleştirdiği ama kendisinin bu rehberi oldukça komik bulduğunu yazdı.

Sadece ünlü isimler ya da uzmanlar değil, sade vatandaşlar da yeni diyet rehberine tepkili… Örneğin; bir Amerikalı Twitter’da, yeni diyet rehberine göre insanların yedikleri ve içtikleri her şeyin insan sağlığı için risk taşıdığını, ancak bunun kimsenin umurunda olmadığını not ediyor.

www.inbody.com.tr

Yine Twitter aracılığıyla başka bir Amerikalı da sürekli güncellenen ve değişen beslenme kurallarından kafalarının allak bullak olduğunu yazıyor.

Çoğunlukla olumsuz eleştiriler alan yeni diyet rehberinin, insanlar tarafından ne kadar benimseneceği merak konusu. Sürekli değişen beslenme kurallarına ayak uydurmakta zorlanan Amerikalılar, diyet rehberindeki önerilere olan güvenlerini kaybetmeye başladı. Ancak yine de sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için rehberde yer alan kurallara uyulması gerektiğini düşünen kişi sayısı da azımsanamayacak kadar çok.

Düzenli olarak güncellenen diyet rehberinin bir sonraki baskısında ne gibi değişiklilerin olacağı da şimdiden merak konusu oldu bile…

http://www.gidahatti.com/haber/yeni-diyet-rehberi-amerikada-sosyal-medyayi-salladi/

 

mail-grubu