Aralıklı Açlık Diyeti Nedir ?

Açlık Orucu Diyeti , intermittent fasting ile zayıflayanlar , intermittent fasting ekşi , intermittent fasting nedir , intermittent fasting deneyimleri , intermittent fasting örnek menü , intermittent fasting zararları , intermittent fasting diyeti örnek

0
511
Aralıklı Oruç
Aralıklı Oruç
www.diyetisyenstore.com

Bilim adamları tarafından araştırılıp uygulamaya geçirilen
aralıklı açlık diyeti, vücut yağ kitlesini azaltıp, yaşam süresini uzatmak için diğer yöntemlerden biraz farklı bir yaklaşım sunmaktadır.

Şişman fareler üzerinde yapılan aralıklı oruç araştırmaları inanılmaz umut verici oluyor. Farelerin kilosunda, kan basıncında, kolestrolünde kayıp görülüyor ve kandaki şeker oranı dengeleniyor.İnsanlar üzerinde yapılan geniş kapsamlı çalışmalar aralıklı orucun güvenli ve inanılmaz etkili olduğunu göstermiştir.

if diyeti
if diyeti

Her yeni günde yepyeni beslenme yöntemleri karşımıza çıkmakta.

Şimdilerde ise popüler diyetler arasına giren aralıklı açlık diyeti kilo vermek için farklı bir yaklaşım sunan uzun süre aç kalma döngülerini içeren alternatif diyetlerden bir tanesidir.

Öğün aralarının oldukça uzun tutulfuğu bu yöntem, ne yediğinizi değil, ne zaman yediğinizi dikkate almaktadır. Bu yöntem kanser, bunama ve morbidite riskini en aza düşürmek, insülin duyarlılığını arttırmak ve vücut yağ kitlesini azaltmak için daha gerçekçi ve etkili olduğu düşünülerek bilim insanları tarafından geliştirilmiştir.

www.inbody.com.tr

Aralıklı açlık nedir?  

Aralıklı oruç – açlık (IF) protokolünün amacı  kilo kaybı sağlama, kkh risk faktörlerini en aza indirgeme, kanser oluşumunu önleme ve ilerlemesini engelleme, düşük morbidite sağlama, insülin duyarlılğını ve stres direncini düzenlemektir. Aralıklı açlık (IF) diyetinde genel olarak herhangi bir yasaklama  yoktur;çünkü mantığı bilinçli olarak uzun süre aç kaldıktan sonra kısa bir süre sınırlama olmadan yemektir. Fakat yapılan araştırmalara göre aralıklı açlık (IF) diyeti kalori kısıtlaması (CR) ile birlikte yürütüldüğünde daha anlamlı sonuçlar elde edilen bir yaklaşımdır.

intermitten-fasting-nedir genc diyetisyenler
intermitten-fasting-nedir genc diyetisyenler

Aralıklı oruç diyeti işleyiş türleri nelerdir?

IF ‘in 6 farklı metodu vardır. Ancak daha olumlu sonuçlar elde edilen 3 yöntemi gündemdedir.

Bu methotlar

  • Her gün 14-16 saat aç kalmak

    En sık kullanılan yöntemdir. Her gün yaklaşık olarak ramazan orucuna yakın bir zaman dilimi olan 14-16 saat aç kalmayı hedefler, 8-10 saat ise yemek yeme süresi vardır. Sürdürülebilir sonuçlar almak için bu zaman diliminde sağlıklı beslenmeniz gerekmektedir. Öğün sayınızda herhangi bir kısıtlama yoktur.Ancak bu yöntemi uyguladığınızda akşam yemeğinden sonra bir şey tüketmemeniz ve kahvaltınızı 16 saatlik açlığın sonunda yapmanız gerekmektedir.Veya kahvaltıyı atlayıp direkt öğle yemeği şeklinde de yapılabilmektedir.

Örneğin; Akşam yemeğini saat 19:00 da yediğinizde ertesi gün kahvaltıyı atlayarak direkt 11:00’de yapabilirsiniz. Açlık süresi boyunca kalorisiz sıvılar tüketmek serbesttir.

  • Haftada 2 gün açlık

Haftanın 5 günü yakılan kalori , 2 gün kadınlar için 500, erkekler için 600 kalori alımını ifade eder. Genellikle kısıtlı kalori alımı 3.ve 5. günler yapıldığında daha olumlu sonuçlar ortaya çıktığı gözlemlenmiştir.

  • Haftanın Bazı Günlerinde Tam Gün Aç Kalmak

Haftada 1 veya 2 gün toplam 24 saat yani 1 tam gün aç kalmayı kapsamaktadır.
Gün boyunca kalorisi olan her türlü yiyecek ve içeceği tüketmek yasak fakat kalorisiz içecekler serbesttir.

Bu Diyet Herkes İçin Uygun Mu ?

Aralıklı oruç (IF) ve kalori kısıtlamasını (CR) uygulayanların büyük bir kısmı olumlu sonuçlar almaktadır. Ama yapılan araştırmalarda bu yöntem ile uygulanan diyetlerin herkes üzerinde tutarlı sonuçlar vermediği gözlemlenmiştir. Bu nedenle dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır. Hamileler, kortizon kullananlar, ağır kronik hastalığı bulunanlar, diyabetliler, yeme bozukluğu olan kişiler bu yöntemin kullanılması aşamasında risk altında olan gruplardandır.

Büşra KAYALARLI -- ARALIKLI ORUÇ  HAKKINDA  ŞAŞIRTICI GÜNCEL VERİLER
Büşra KAYALARLI — ARALIKLI ORUÇ  HAKKINDA  ŞAŞIRTICI GÜNCEL VERİLER
mail-grubu