www.diyetisyenstore.com
Seçil Çavdaryemez
Seçil Çavdaryemez

ASIL YANLIŞ OLAN KALORİ HESABINI YANLIŞ YAPMAK

Etrafımda çok fazla duyduğum cümlelerden birtanesidir:  Çok az kalori alıyorum ,ama yine de kilo alıyorum. Sadece 1 kutu gazlı içecek 135 kalori;Ya da şu çikolata 130 kalori. Kalorisi çok azmış, yersem hiçbir şey olmaz. Evet bizler de kalori hesabı yapıyoruz. Mesela 1 kg almak için 7000 kalori kazanmak ya da 1 kg kaybetmek için 7000 kalori azaltmak gerektiğini söylüyoruz. Ama kalori hesabı yaparken önemli bir noktayı atlıyoruz. Çikolata ve sütü karşılaştıralım mesela: 1 bardak(200 ml)süt: 114 kcaldir.  Şimdi ise 114 kalorilik bir çikolata düşünelim .İkisi de aynı kalori de. Ama önemli bir nokta var içerisinde ki besin öğeleri aynı kalori de değil. Anlatmak istediğim şu: Çikolata dan aldığım rafine şeker hemencecik sindirim sürecine katılır ve yağ olarak depolanır .Ancak sütten aldığım protein ve sağlıklı karbonhidrat vücutta yavaş yavaş sindirilir ve bu sindirim sürecinde de bir enerji kaybı olur. Yani vücudumuz çikolatayı sindirirken hareket etmez. Hemen sindirim sistemine aktarır. Ancak sütü sindirirken sütün kalorisinin yarısını sindirim sürecinde harcar. Yani alınan kalorinin yarısı bu süreçte yakılmış olur. Ve en önemli noktalardan birtanesi şu :Süt gibi sağlıklı yağ ,sağlıklı karbonhidrat ve sağlıklı protein içeren besinler yavaş yavaş sindirildiği için insülin hormonunu aniden yükseltmez. Böylece besinlerin vücutta yağ olarak depolanmasına sebep olmaz.

Ve diğer bir kısım ise şeker… Örneğimizi gazlı içeceklerden verelim .Piyasada ki gazlı içeceklerin kalorileri çok az evet. Ama önemli bir nokta var. *İçerisindeki şeker miktarı…* İçeceğin kalorisi 135 kcal. Çok az gibi görünebilir ama içerdiği şeker miktarı 33 gram. Yani yetişkin bir insanın günde 20 gram şeker alması düşünülürse sadece 1 kutu gazlı içecek ile 33 gram şeker almış oluruz vücudumuza ve sadece 1 kutu ile kalınmıyor. Günde 3-4 kutu içen kişiler gördüm ben. (33*3=99 gram şeker)…* 99 gram rafine şeker nasıl olur da yağ olarak depolanmaz?  Vücuda zararlarından bahsetmiyorum bile.

* 114 kalorilik çikolata ile birlikte vücuduma rafine şeker almaktansa, 1 değişim meyve (100 gram) ve 1 kase yoğurt (200 gram) ile  vücuduma 174 kalori alabilirim.Hem de SAĞLIKLI KALORİ,SAĞLIKLI YAĞ,SAĞLIKLI KARBONHİDRAT,SAĞLIKLI PROTEİN İLE BİRLİKTE…

*Gazlı içecek ile vücuduma 135 kalori ve 33  gram rafine şeker almaktansa,1 bardak (200 mL) ayran ile 90 kalori ve 0 (sıfır) şeker almayı tercih ederim.

*Araöğünün öneminden sürekli bahsediliyor .Araöğün yapılmadığı için kan şekeri düşüyor ve düşen kan şekerini toparlamak için haydi 1 paket çikolata zamanı.Yani kişinin aklına direkt olarak çikolata,şeker gibi besinler geliyor.İşte bunu engellemek için araöğün yapmak şart ve araöğünümüz de meyve ve yoğurt tercih etmek en güzeli.

-1 ADET ORTA BOY MEYVE(100 GRAM): 15 GRAM SAĞLIKLI KARBONHİDRAT İÇERİR VE 60 KALORİDİR VE OLDUKÇA SAĞLIKLIDIR.1 PAKET ÇİKOLATA YERİNE 2 MEYVE YİYEBİLİRİZ.HEM DAHA SAĞLIKLI HEM DAHA DOYURUCU[Simge]

-Ayrıca meyve vücudumuz için en önemli besin öğelerinden vitamin ve mineral kaynağıdır. Meyvelerin içerdiği posa (lif) sayesinde sindirim sistemimizin düzenlendiği unutulmamalıdır!

*BİR DİĞER ÖNEMLİ NOKTA:

-Bu sıcak yaz aylarında en çok ihtiyaç olan besin öğesi elbette ki *SU*

Susadığı anda su yerine gazlı içecek ya da şekerli soğuk meşrubat içen çok kişi var çevremizde .Su 0 kaloridir ve 0 şeker içerir. Susadığımız da vücudumuzun inanılmaz şekilde ihtiyacı olan suyu içmek yerine neden rafine şeker ve sağlıksız kalori alırız ki?

Sonuç olarak: Ne yediğimizi bilmeliyiz .Kalori hesabı yapmak sizin daha sağlıklı beslendiğiniz  anlamına gelmez. Yani ben çok az kalori alıyorum, ama yine de kilo alıyorum  diyen kişiler bence bu yazdıklarımı bir düşünmeliler.

 

[vc_cta h2=”Yazar : SEÇİL ÇAVDARYEMEZ’ in kaleminden” txt_align=”center” style=”flat” color=”purple” css_animation=”bottom-to-top”]Sitemizde Paylaşımda Bulunmak İsterseniz BURAYI tıklayınız.[/vc_cta]
mail-grubu