Bayanların Gece Çalışma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı

ünlü diyetisyenler isimleri, ünlü diyetisyen doktorlar, en iyi diyetisyenler, en iyi diyetisyen listesi, ünlü diyetisyenler ve diyet listeleri, ünlü diyetisyen kubilay, ünlü diyetisyen ayça, ünlü diyetisyen şeyda,

0
664
gece mesaisi

19.08.2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklik ile kadın çalışanların gece mesaileri 7,5 saatle sınırlandırıldı. Turizm, özel güvenlik ve sağlık hizmeti yürütülen işlerde personelden yazılı onay alınması durumunda bu süre aşılabilecek.

Kadınların gece çalışma koşulları hakkındaki yönetmelikte değişiklik yapıldı. 19.08.2017 Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklik ile kadın çalışanların gece mesaileri 7,5 saatle sınırlandırıldı. Turizm, özel güvenlik ve sağlık hizmeti yürütülen işlerde personelden yazılı onay alınması durumunda bu süre aşılabilecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının hazırladığı “Kadın Çalışanların Gece Postalarında Çalıştırılma Koşulları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” 19 Ağustos 2017 tarihli ve 30159 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Söz konusu yönetmeliğin 5. maddesi, “Kadın çalışanlar gece postalarında yedi buçuk saatten fazla çalıştırılamaz. Ancak turizm, özel güvenlik ve sağlık hizmeti yürütülen işlerde ve bu işlerin yürütüldüğü iş yerlerinde faaliyet gösteren alt işveren tarafından yürütülen işlerde kadın çalışanın yazılı onayının alınması şartıyla yedi buçuk saatin üzerinde gece çalışması yaptırılabilir.” şeklinde değiştirildi.

Kaynak: Kadınların Gece Çalışma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı

mail-grubu