Büyümenin farkında mısınız?

Gamze Çetindere, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü

0
1027
www.diyetisyenstore.com

BÜYÜMENİN FARKINDA MISINIZ ?

Bazı çevresel faktörlerin obeziteyi artırdığı açıktır. Çevremiz kolaylıkla elde edilebilen ucuz, lezzetli ve enerji içeriği yüksek gıdalarla doludur. Porsiyonların büyük olması ABD gibi bazı ülkelerde oldukça yaygındır..(Üniversite Öğrencilerinin Porsiyon Algısı ve Etkileyen Faktörlerin Belirlenmesi ) Fakat bu buyume ABD ile sınırlı değildir. Gelişmiş ve gelişmekte olan bütün ülkelerde porsiyon büyümesini gözlemleyebiliriz.

Bir restorana gidince (özellikle de fast food üretimi yapılan yerlerde) ayrı ayrı yemek seçmektense menü almak daha hesaplı oluyor. Ve hatta standart boy menü küçük bir meblağ karşılığında buyuk boy menüye dönüşebiliyor. O an daha az fiyata daha fazla ürünü seçmek  cazip geliyor. Böylece kendi irademizle daha büyüğe yönelebiliyoruz.  Peki bu gerçekten de doğru bir karar mı ?

Gamze Çetindere
Gamze Çetindere

Araştırmacılar 1970’ten günümüze standart porsiyondaki bisküvilerin 7 kat , pastaların 5 kat daha fazla büyüdüğünü saptamışlar. (Üniversite Öğrencilerinin Porsiyon Algısı ve Etkileyen Faktörlerin Belirlenmesi ) Bir diğer araştırmaya göre 20 yıl öncesinde bir porsiyon. kızarmış patates 210 kaloriyken şimdi 610 kalori , aynı şekilde bir hamburger 333 kaloriyken şimdi 590 kalori. Gazlı içecekler 85 kaloriyken şimdi 220 kalori, patlamış mısır 270 kaloriyken şimdi 630 kalori (Porsiyon Kontrolü / Dilara Koçak)

Porsiyon büyüklükleri yalnızca hazır ve işlenmiş gıdalarla kalmıyor bardak , tabak gibi mutfak ürünlerinde de artıyor. Bu büyüme bir anda olmuyor elbette. Yavas yavas büyüyor. Hal böyle olunca bizlerin de porsiyon algısı  değişebiliyor. Servis büyüklüğüne bakmadan  tabaktaki yemeğin çoğunu tüketiyoruz ; çünkü tabağı boş görmek tok olduğumuzu düşünmemize sebep oluyor.

Büyüyen tabaklara ve menülere rağmen ihtiyacımız kadar olanı yemek dileğiyle :)

[vc_cta h2=”Gamze Çetindere” style=”flat” color=”violet” css_animation=”bottom-to-top”]İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü[/vc_cta]

 

  Kaynakça

Porsiyon Kontrolü

http://www.ntv.com.tr/saglik/sismanligin-nedeni-buyuk-porsiyon,ItWRyH2paUix08d-O0mPew

http://dspace.baskent.edu.tr:8080/xmlui/bitstream/handle/11727/1455/10049127.pdf?sequence=3&isAllowed=y

 

 

mail-grubu