D Vitamini Eksikliği Hipertansiyona Neden Oluyor !

2
1154
www.diyetisyenstore.com

D  Vitamini Eksikliği Hipertansiyona Neden Oluyor !
The Lancet Diabetes & Endocrinology dergisinde yayımlanan yeni bir çalışmanın neticelerine göre, D vitamini seviyesinin düşük olması, yüksek kan basıncının sebeplerinden biri olabilir . Önceki araştırmalar düşük D vitamini seviyeleri ile hipertansiyon arasından kuvvetli irtibat olduğunu göstermiş fakat doğrudan bir sebep-netice alakası ortaya konulamamıştı. Avrupa ve Kuzey Amerika’da yaşayan 146.500’den fazla Avrupa menşeli kişinin genetik veriler dahil analizleri yapıldı. Bu kişilerde D vitamini seviyesi % 10 arttırıldığında, hipertansiyon gelişme riskinin % 8 azaldığı tespit edildi. . (Health Day News, 26.06.2014)  Bu araştırma düşük D vitamini seviyelerinin yüksek kan basıncına sepep olabildiğini ve D vitamini desteğiyle hipertansiyon riskinin azaltıbildiğini  ortaya koyan önemli bir adımdır.

Öyleyse gelin şimdi
Kemik ve diş gelişiminden, hipertansiyon ,  kanserden korunmaya kadar sağlık üzerine birçok olumlu etkisi bilimsel çalışmalarda gösterilmiş olan D vitaminini nasıl temin edebilecegimize bakalım.

D VİTAMİNİ KAYNAKLARI
İnsanlarda D vitamininin ana kaynağı güneş ışınlarından gelen UV-B ışınlarıdır. Günlük D vitamini ihtiyacının %80-90’ı güneş ışınlarından elde edilmekte olup besin ve gıdalardan oldukça düşük bir miktar alınmaktadır.  Yağlı balıklar, balık karaciğer yağı ve yumurta gibi çok az sayıda gıda doğal olarak vitamin D içermektedir. Çok az miktarda olmak üzere de et ve peynirde de yer alır.

Vitamin D için ana diyetsel kaynaklar; süt, yoğurt, ekmek ve kahvaltıda yenilen tahıllardır.

EN ÖNEMLİ VİTAMİN D KAYNAĞIMIZ GÜNEŞ
Yukarıda da  bahsettigim gibi en önemli Vitamin D kaynağımız güneşten gelen UV-B ışınlarıdır.
UV-B ışını yaz aylarında ve yüksek rakımlı yerlerde daha yoğundur.  UV-B ışınları kapalı ve bulutlu havada veya pencere ,araba camı gibi bir engele temas ettiğinde saçılarak kolayca dağılır ve engeli yeterince aşamaz. Bu nedenle yeteri kadar D vitamini sentezlenemez. Yani pencere ardında güneşlenirseniz esmerleşirsiniz ama yeterli UVB alamadığınız için yeterli D vitamini sentezi yapamazsınız. UVB’nin dağılmadan hedefe ulaşabilmesi için açık bir havada atmosfere dik açıyla gelmesi (öğlen saatleri) ve başka bir fiziksel etkenle karşılaşmaması gerekir. ( http://baharhastanesi.com.tr/mobil/haber.php?id=2175 )  Güneş ışınları yoluyla yeterli Vitamin D’yi alabilmek için el ve yüz bölgesinin günde yaklaşık 15 dakika kadar güneşe direk teması gerekmektedir.
Bununla beraber önemli bir noktaya daha değinmek istiyorum. D vitamininin kaynağımız güneşin,  zararlı etkilerinden korunmak için güneş ışınlarına maruz kaldığımız saatler  sağlığımız açısından çok önemlidir. Burada   uzmanların cilt sağlığı için  özellikle öğlen saatlerinde güneşe direk maruz kalmaktan kaçınılması gerekti uyarısını  göz önüne almalıyız. D vitamini sentezi için yeterli süre kadar güneşe maruz kalmaya özen göstermeli ve   güneş ışınlarına uzun süreli direk temastan kaçınmalıyız.
Sağlıklı günler …                               

                       Öğr. Diyetisyen Maria Tanoğlu

mail-grubu

2 YORUMLAR

  1. Bir öğrenci yazısı olarak daha iyi olabilirdi .güncel olarak gündemde olan örtünmenin zaralarını da belirtmek gerek ayrıca Dvit eksikliği için daha çok besin takviyesi yerine ilaç öneriliyor bu sıralarda çünkü Türkiyede eksisiklik boyutu tahminlerin de üzerinde ,kozmetik oöarak kullandığımız güneş koruma faktörlü kremler ayrıca güneş ışığından faydalanmayı engelliyor. Yine de eline sağlık .

    • Sizin gibi büyüklerimizin yorumları bizim için önemli.Fakat bahsettim konunun d vitamini eksikliğine neden olan şeyler yada Türkiye deki D vitamini eksikliğinin nedenleri olmadığına dikkatinizi çekmek isterim. Esas konu D vitamini eksikliğinin hipertansiyona neden olduğunu ispatlayan önemli ve yeni bir çalışmadır.bunun üzerinde d vitamini kaynaklarına ve vitamin D sentezi icin ana kaynağımız güneş ışınindaki uvb nin daha etkin bir sekilde nasıl faydalanabilinecegine değindim .Türkiye coğrafi Konumu açısından güneş ışınlarından bolca faydalanabilen bir ülke olmasina rağmen hala eksiklik görünüyorsa bunun için halkin d vitaminin kaynakları ve asıl kaynağı olan güneşten etkin bir şekilde nasıl faydalanabilecegi konusunda daha fazla aydinlatilmasi gerektiğine inanıyorum . D vitamini seviyesinin cok düşük olmadığı surece hemen herkese ilac takviyesi yapilmasini sizinde dogru bulmadiginizi düşünüyorum . Örtünme konusu evet haklisiniz d vitamini eksikliğinde önemli bir konu bu konunun yazimdaki  uvb ışınlarının saydam camdan dahi geçemediği belirtmiş olmamla elbiseden hiç geçemeyeceğinin anlaşılacağı dusunerekten direk elbise olarak yazmadim fakat dogru bir d vitamini sentezi için el ve yüzün 15 dakika kadar güneşe doğrudan temas etmesi gerektigini belirterek kapalı insanlarımızin bu konuda fikir sahibi olduklarını düşünüyorum. Teşekkür ederim.

Comments are closed.