Diyetisyen Mine TÜRK Diyette Oluşturduğumuz Psikolojik Engellerimiz
Diyetisyen Mine TÜRK Diyette Oluşturduğumuz Psikolojik Engellerimiz
www.diyetisyenstore.com

Diyette Oluşturduğumuz Psikolojik Engellerimiz

Dyt. Mine TÜRK
Dyt. Mine TÜRK
Bir diyet programı uygulamaya çalıştığımızda hayatımızı genel olarak stres, üzüntü, endişe gibi olumsuz duygular kaplar. Bu durum başarısız olma korkusundan kaynaklanmaktadır. Kendimizi zihnen hazırlayıp, kararlı davranırsak her şey çok kolay olacaktır.
Kilo sorunun devam etmesinde, kişinin gerçeğe uygun olmayan bazı değerlendirmeleri rol oynamaktadır.

 

 

 


  • Ya hep ya hiç

‘Ya diyetime bütün ile uymalıyım ya da en ufak bir kaçamakla diyeti tümüyle bırakabilirim’ bu düşünce tarzı tam motivasyon ile başlanan diyet programlarında bireylerin küçük kaçamaklarla listeleri tamamen bırakmaya yönlendirir. Hem kilo sorununun sürmesine hem de kilo vermeye yönelik davranışın engellenmesine yol açabilir.

www.inbody.com.tr

Bu tür durumlarda ilk önce bu kaçamakların nedenini sorgulayıp daha sonra bu besinlerin yerine sağlıklı hangi besinleri listelerimize ekleriz düşüncesini oluşturmalıyız.

  • Olumluyu azımsama

‘Sadece 3 kilo verdim o kadar çaba hiçbir işe yaramadı’  düşünce tarzı ise gerçekçi olmayan hedefler koyan bireyin motivasyonunun ve iradesini düşmesine neden olur. Elde edinilmiş kazanımların önemsenmemesine yol açabilir; diyete ve fiziksel aktivite programlarına uyumu bozabilir.

  • Mutlak kurallar koyma

‘Diyet süresince ağzıma hiç tatlı sokmamalıyım, günde en az 5 km yol yürümeliyim gibi’ düşünce tarzında ise insan canlı bir varlık olduğu göz ardı ediliyor. Biz robot değiliz her insanın duygu durumu gün içerisinde değişiyor ve buna göre davranışları şekilleniyor, günlük hedeflerimizin çok dışına çıkmadan yapabildiğimizin en iyisini yapmalıyız.

  • Aşırı genelleme

‘Hiçbir zaman kilo vermeyi başaramayacağım, şimdiye kadar bu kaçıncı denemem’ bu düşünce tarzı stres faktörünü etkinleştiriyor. Bunu ortadan kaldırmak için kendine ve yardım aldığın diyetisyenine güvenmelisin.

  • Etkilenme

‘Çok kiloluyum, iradesizim, hedeflerime ulaşamıyorum’ kişide olumsuz duygular yaratarak diyete uyumu zorlaştır. Her gün yeni bir başlangıç olduğunu unutmamalıyız. Biz istersek her şeyi başarırız. Bunun için gerekli tek şey inanmak, kafamızda oluşturduğumuz engelleri kaldırmalıyız.

 

Dyt. Mine TÜRK

 

mail-grubu