Düzenli Ağırlık Kaybı Sonrası Kilo Koruma Programı

0
2116
www.diyetisyenstore.com

Düzenli yapılan diyet programı sonrası ideal ağırlığa ulaşıldı. Peki bundan sonra ne yapmalı? Kilo mu korumak için hep diyet mi yapacağım? Eminim bu soru tüm meslektaşlarımızın en çok duyduğu sorular arasındadır.

Aslında ideal ağırlığı koruma programı çok basit bir kaç nokta içeriyor.

1) Öncelikle diyet yaparken kazanmış olduğumuz ara öğün alışkanlığından vazgeçilmemeli. Normal bir kahvaltı öğününden sonra öğle öğününde karbonhidratlı bir menü (bir tabak makarna veya et ve pilav gibi) akşam öğününde ise protein ağırlıklı bir menü (et/balık/tavuk, salata ve yoğurt ) tercih edilmedir. Bu düzen haftada en fazla 2 kez yer değiştirilebilir.

2)Davet vb. ortamlara katılarak ya da başka sebeplerle fazla kaçırıldı. Yapılması gereken fazla yenilen günün ertesi günü içilen su miktarını (2,5-3 lt) ve tüketilen protein miktarını artırmak ve alınan karbonhidrat miktarını en aza indirmek. Örneğin ana öğünlerde tavuk/balık/et ve salata ara öğünlerde ise süt grubu tercih edilebilir. Alınan protein kaynaklarının da olabildiğince az yağlı olmasına dikkat edilmelidir.

3) Fazla alkol tüketim sonrası ise ertesi gün öğle öğününde sebze yemeği (özellikle koyu yeşil yapraklılar), yoğurt ve bir dilim ekmek, akşam öğününde ise mutlaka balık (somon, ton, sardalya gibi yağlı balıklar haricinde) ve salata tercih edilmelidir.

 

Diyetisyen Şükran İpek Yabuz

dyt.ipeksarlak@gmail.com

mail-grubu