Şeyma AKKUŞ - Fırın Raflarına Bir Şifa Deposu Keten Tohumu
Şeyma AKKUŞ - Fırın Raflarına Bir Şifa Deposu Keten Tohumu
www.diyetisyenstore.com

FIRIN RAFLARINDA BİR ŞİFA DEPOSU: KETEN TOHUMU

Şeyma AKKUŞ
Şeyma AKKUŞ

Keten tohumu sahip olduğu besin değeri ile son zamanlarda çok araştırılan bir besin. Keten tohumu fonksiyonel  gıda veya biyoaktif gıda olarak da tanımlanabilir. Fonksiyonel gıda, vücudun temel besin öğeleri gereksinimini karşılamanın ötesinde insan fizyolojisi ve metabolik fonksiyonları üzerinde fayda sağlayan, bu sayede hastalıklardan korunmada ve daha sağlıklı bir yaşama kavuşmada katkı sağlayan gıdalardır.

Sağlıklı beslenmenin ön plana çıktığı ve çoğu bireyin sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmaya önem verdiği bu zamanlarda keten tohumu, miktarına dikkat ederek tüketebileceğimiz sağlıklı bir besin. Yüksek oranda omega-3(a-linoleik asit), flavanoid, lignan(lif),fenolik bileşik, demir, bakır, çinko ve magnezyum içerir.


Özellikle fitoöstrojen gıdalar içerisinde yer alan keten tohumunun vücudundaki etkilerini merak ediyorsan, sayfayı kaydırmaya devam etmelisin.

PCOS: Yapılan araştırmalar, keten tohumunun PKOS’lu bireylerde olumlu sonuçlar doğurabileceğini söylüyor. 2007 yılı Current Topics in Nutraceutical Research’teki çalışmaya göre keten tohumu, içeriğinde lignan adlı bir bileşen barındırması ile vücutta androjen seviyesinin düşmesine yardımcı oluyor. Keten tohumunun diğer bitkilere oranla 800 kat daha fazla lignan içeriğine sahip olduğunu biliyor muydun? Çalışmada 4 ay boyunca günde 30 g keten tohumu ekstresi takviyesi yapılan bireylerde total ve serbest testesteron seviyelerinde anlamlı bir düşüş gözlemleniyor. Bununla beraber 2015 yılı International Journal of Pharmaceutical Sciences Review and Research’te yapılan çalışmaya göre; keten tohumu tozu tüketimi ile beraber bireylerin polikistik yumurtalıklarında küçülme yaşandığı gözlemleniyor. Bu konu ile ilgili hala çalışmalar devam etse de uzman yardımıyla keten tohumu beslenmeye eklenebilir.

www.inbody.com.tr

keten tohumu
keten tohumu

Menopoz: 2015 yılı Holistic Nursing Practice’de yayınlanan çalışmaya göre keten tohumu menopozun etkilerini hafifletmede yardımcı olabiliyor. Bir fitoöstrojen gıda olması sebebiyle; menopoz döneminde tüketilebilecek gıdalar arasında yer alıyor.

Kalp Sağlığı: Yüksek ALA(alfa linolenik asit) ve omega 3 içeriğine sahip olması sayesinde keten tohumu kalbinin dostu olan besinler arasında yer alıyor. Bu iyi yağlar sayesinde kalp damarlarının sağlığını destekleyerek kardiyovasküler hastalıklara karşı vücudunu koruyor. 2010 yılı The Canadian Journal of Cardiology’de yayınlanan çalışmaya göre bu iyi yağlar aynı zamanda kan basıncını düşürmeye de yardımcı oluyor. Bunun yanında bu iyi yağlar kan kolesterol seviyelerini de düşürmede etkili oluyor.

Diyabet: Keten tohumu gerek lif içeriği, gerek iyi yağlardan zengin oluşu sayesinde diyabetli bireylerde olumlu sonuçlar doğuruyor. 2017 yılı Obesity Medicine’ da yapılan çalışmaya göre keten tohumu nitrik oksitin(NO) vücuttaki artışını sağlayarak diyabetli bireylerde oluşan oksidatif stresin azalmasına yardımcı oluyor. 2011 yılında Nutrition Journal’da yapılan araştırma da keten tohumunun; bireylerin yüksek kan şekerini düşürmede yardımcı olabileceği söylenmektedir.

Kanser: Yüksek antioksidan içeriğe sahip olan keten tohumu; vücutta bağışıklığı destekleme özelliğine sahiptir. Bu etkisi sayesinde kansere karşı da koruyucu etkiye sahip olduğunu biliyor muydun? Araştırmalar özellikle meme ve prostat kanserine karşı keten tohumunun olumlu sonuçlar oluşturabileceğini söylüyor.

Bağırsak sağlığı: Yapılan çalışmalar, keten tohumunun yüksek lif içermesi sayesinde bağırsak sağlığını desteklediği ve kabızlık problemlerine yardımcı olabileceğini söylüyor. Fakat kullanım dozajlarını uzman tarafından belirlemelisin; aksi durumda bağırsaklarında olumsuz sonuçlar doğurabilirsin.

obezite
obezite

Obezite: Keten tohumu zayıflatır mı ?? Sosyal medya üzerinden tonlarca çıkan ürünler arasında keten tohumu da eklenmiş durumda. Fakat gel birde işi bilimsel ve en doğru tarafıyla inceleyelim. Keten tohumu içerdiği lif sayesinde vücutta tokluk oluşturmada etkili bir gıda türüdür. Fakat diğer bir yandan bu özelliğe sahip ilk ve tek gıda değildir. Bu işlevi yapabilen keten tohumu ile beraber birçok sebze, meyve tohum bulunmaktadır. Bu yüzden ne yazık ki keten tohumu o yansıtıldığı gibi seni bir gecede inceltecek sihirli güce sahip bir gıda değildir. Zaten henüz bilindiği kadarıyla böyle etkiye sahip hiçbir sağlıklı gıda/ yöntem yok!

Keten tohumunu öğüterek tüketebilirsin. Fakat dikkat! Bu tohumu da kontrolsüzce kullanımdan kaçınmalısın. Aynı zamanda yağlı tohum olduğundan yüksek miktarda kullanımının kalori açısından da sınırı aşabileceğini unutma. Uzman yardımı ile bu tohumu beslenmene doğru bir şekilde eklediğinde sağlığına da destekçi etkisinden faydalanabilirsin.

Keten tohumu yaşam kalitemizi artırmak ve hastalıklar başlamadan önce koruyucu tedavide kullanmak koşuluyla tüketilebilir. Zayıflama uğruna tüketmek kişiye zarar verebilir. Kişi eğer kabızlık sorunu yaşıyorsa 10gram/gün geçmemek kaydıyla tüketebilir. Toksik olan dozdur felsefemizden yola çıkarak sürekli tüketilmemesi ve ara verilmesi tavsiye edilir.

Kabızlık tedavisi için keten tohumu tarifi

-1 kase yoğurt
-1 tatlı kaşığı tane keten tohumu
-Tarçın

Yapılışı: 1 kase yoğurdun içine 1 tatlı kaşığı tane keten tohumu karıştırılır. Üstüne isteğe göre tarçın eklenerek tüketilir. Tüketiminden sonra mutlaka 2 bardak su içilmelidir.

Şeyma AKKUŞ

KAYNAKÇA

1-“Keten tohumu zayıflamada etkili midir?”(2016). 2 Temmuz 2019’da https://aysetugbasengel.com/keten-tohumu-zayiflamada-etkin-midir/ adresinden alındı.

2-“ Tohum Ailesi Üyesi: Keten” (2018). 2 Temmuz 2019’da http://www.formeo.com.tr/makale/tohum-ailesi-uyesi-keten adresinden alındı.

Hipertansiyon Nedir ? – Şeyma AKKUŞ

 

 

 

 

mail-grubu