Gebelikte Beslenme

0
1556
www.diyetisyenstore.com

Yazar : Dyt. Gülden Özçini
www.diyetisyenara.com

HAMİLE KALDIK NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Önemli olan sizin kilo almanız değil bebeğin içeride yeterli ve dengeli şekilde beslenebilmesidir. Bu yüzden;

Tatlı,yağlı, baharatlı ve kalorili gıdalar yerine protein ve karbonhidrattan zengin, yağ oranı düşük besin öğelerine yönelin.

Yediğiniz gıdalarda “çeşitliliğe” önem verin. Bu şekilde pek çok vitamin ve minerali almanız mümkün olacaktır.

Öğünleriniz sık ve az porsiyonlar halinde olmalıdır. Ne uzun süre aç kalın, ne de yediğinizde tıka basa midenizi doldurun.

Kuru meyveler ve kuru yemişler demir ve kalsiyum açısından zengin olup, ağırlık kontrolü yapılarak tüketilmelidir.

Konserve, beklemiş gıdalar ve içinde katkı maddeleri bulunarak saklanan gıdalar yerine taze ve doğal besinleri tüketmeyi tercih edin.

Yemeklerde iyotlu tuz kullanın. Yüksek tansiyon (hipertansiyon) varsa yemekleri az tuzlu pişirin. Özellikle son aylarda oluşan ödemlerin azaltılması amacıyla bu dönemlerde tuz kullanımını azaltın.
Çiğ veya iyi pişmemiş et ve et ürünlerini (sucuk, salam, sosis, çiğ köfte gibi) tüketmeyiniz.

Kabızlık şikayeti varsa bol su içerek, kabuğu ile yenen meyveleri tüketerek, her öğünde sebze ile salataya yer vererek ve yürüyüş yaparak bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

Özellikle gebeliğin ilk üç ayında olan bu bulantı ve kusmalardan kendinizi korumak için bu dönemde katı, kuru ve yağsız gıdaları tercih edin. Mutfak kokularından ve ağır parfümlerden uzak durun.

Bu dönemde tuzlu kraker, patates haşlaması, leblebi ve bisküvi türü gıdaları alarak şikayetinizle baş edebilirsiniz. Az ve de sık yemeyi unutmayın.

Preeklampsi durumu veya riski varsa protein alımınızı arttırmanız gerekebilir veya gebeliğe bağlı şeker hastalığı (gestasyonel diabet) söz konusu ise diyetisyeninizin önereceği şekilde kalori kısıtlamasına ve diyet düzenlenmesine gitmeniz gerekebilir.

Kişisel hijyene önem verin..Ellerinizi öğün önceleri düzgün şekilde yıkayın.

Sebze ve meyveleri de tüketmeden önce bol su ile yıkayınız.

Beslenmede suyu asla ihmal etmeyin. Günde en az 10-12 bardak su için

mail-grubu