Hekim’e çözüm var ancak diyetisyen için yok

diyetisyen atamaları 2016, diyetisyen iş ilanları, diyetisyen haberleri

0
1831
www.diyetisyenstore.com

Merhaba Arkadaşlar,

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanımız, “Tıp fakültelerinin kontenjanları dondurulacak” demiştir.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Tıp fakültelerindeki kontenjanlarda 12 binlere çıktık. Bu 12 bin olarak devam ederse 2023’ten sonra hızla hekim fazlasına döner gibi bir fotoğraf oluşacak. 1 Ocak’ta YÖK Başkanımızla görüştük. Tıp fakültesi kontenjanlarını şimdi donduruyoruz. Yavaş yavaş da aşağı çekmeye başlayacağız” dedi.

“Peki Beslenme ve Diyetetik Bölümlerinin hızlı bir şekilde çoğalması ki şuanda Türkiye de işsiz diyetisyen sayısının çok fazla olması, devlet atamalarının neredeyse yok denecek seviyelerde tutulmasının sebebi nedir?”, Ülkemiz de diyetisyene ihtiyaç yoksa neden bu kadar üniversitede ki bazı üniversitelerde 2 farklı çatı altın da alımlar gerçekleşiyor, eğer bu kadar çok ihtiyaç var ise neden atamalarda 1 kişi alınıyor? Bu soruların, cevaplarını çok merak ediyoruz.

Müezzinoğlu, hemşire ve sağlık çalışanı sayısının ise OECD ortalamasının üçte biri düzeyinde olduğunu söyledi. Son yıllarda yapılan düzenlemeler sonrasında hemşire açığının hızla kapanmaya başladığını ifade eden Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz yıl 20 bin, bu yıl yanılmıyorsam 30 bin ve gelecek yıl 40-50 binli rakamlarda hemşire olacak. Onların da istihdamıyla hemşire ve sağlık çalışanı açığımız büyük oranda kapanmış olacak.

Hekim açığında ise ilk defa bu yıl ilave 2 bin 500 fazla geldi, gelecek yıl 4 bin gelecek ve sonraki birkaç yıl 4 bin daha. Sonra da 5 bin ve 6 bin geliyor. Önümüzdeki 4-5 yılda yaklaşık 20 bin hekim normal rutin dışı ilave gelecek. Şu anda söylediğim rakam bu. Bizim sağlıklı sağlık hizmeti sunabilmemiz için 20 bin uzman hekim açığımız, 10 bin de pratisyen hekim açığımız var. Bu 2 bin 500’ler ve 4 binler, önümüzdeki 5 yılda bugünkü açığımızı kapatmaya yardım edecek. Ama ne yaparsak yapalım önümüzdeki 7-8 yılda hekim açığını öyle ya da böyle konuşacağız.” dedi

Ümit ediyoruz ki, Profesyonel sağlık ekibinin olmazsa olmaz parçası olan Diyetisyenler için  de en kısa zamanda devlet atamaları artırılır ve kontrolsüz kontenjanlar sınırlandırılır.

Genç Diyetisyenler Ekibi
genc.diyetisyenler@gmail.com

mail-grubu