Hızlı Gerçekleşmesi İstenen; Bir Haber

0
1043
www.diyetisyenstore.com

Merhaba Arkadaşlar,

Sosyal medya başta olmak üzere bir çok platform da “Diyetisyenlere bu ülkenin ne kadar çok ihtiyacı olduğu” ile ilgili haberler yapılmakta. Umulur ki bu yapılan haberlere, harcanan emeklere, sayın yetkililer “aşağıda verdiğimiz” haberdeki oluşumu hızlandırıp biz Genç Diyetisyenlerin, işimizi yapmamızı sağlarlar.

Diyetisyen Ali YÖRÜMEZ
Genç Diyetisyenler Editörü
dytali@gmail.com

Her mahalleye hastane

Hastanelerin iş yükünü hafifleten aile hekimliklerinde; dişçi, psikolog bulundurulacak, röntgen gibi görüntüleme hizmetleri verilecek

Sağlık Bakanlığı, yılda 220 milyon muayenenin yapıldığı aile hekimliğindeyeni döneme hazırlanıyor.

Hastanelerin iş yükünü azaltmak, sisteme daha da nitelik kazandırmak isteyen Bakanlık, farklı uygulamaları devreye alacak. Buna göre; aile hekimliklerinde diş üniteleri koyularak diş muayenesi yapılması sağlanacak. Bu sayede vatandaşların ağız ve diş sağlığı periyodik olarak kontrol edilecek, çocukların diş bozukluklarıönlenecek, yatalak hastalar evde diş hizmeti alacak.

Birçok yerde sadece 1 aile hekimi ve 1 hemşirenin hizmet verdiği aile hekimlikleri yerine 3-5 hekimli merkezler oluşturacak olan Bakanlık, buralarda başka hizmetlerin verilmesini sağlayacak. Bu kapsamda hızla artan obezitenin önüne geçilmesine yardımcı olmak için aile hekimliklerinde diyetisyenler de görev yapmaya başlayacak. Böylece başta çocuklar olmak üzere halkın kilo alımının önününe geçilecek.

Yine aile hekimliklerinde psikolog, çocuk gelişimci ve sosyal çalışmacı gibi personel de vatandaşlara hizmet vermeye başlayacak. Ayrıca röntgen gibi görüntüleme hizmetlerinin verilmesi de sağlanacak.

Türkiye

mail-grubu