İstediğin Kadar Yiyip, Egzersiz Yapmadan Kilo Vermek İster Misiniz?
Ögr. Dyt. Ayşenur Şahin

2
2478
www.diyetisyenstore.com

diyetisyen-aysenur-sahin

 İstediğiniz kadar yiyip, egzersiz yapmadan kilo vermek ister misiniz? Tabi ki istersiniz, ama öyle bir şey yok sevgili dostlar. :)

 Her gün yeni bir şeyler duyuyoruz. Zayıflatan çay, zayıflatan bileklik, eşofman, ayakkabı… Sonra popüler diyetler var tabi. Bisküvi diyeti, patates diyeti, karbonhidrat diyeti, protein, lahana, brokoli diyeti.. Artık aklınıza ne gelirse… Görsel, yazılı, sosyal medyada, aktarlarda, sağda solda aşağıda yukarıda her yerde bu acayip şeyleri duyar olduk.  Neye inanacağımızı, ne yapacağımızı şaşırdık.

 Öncelikle şunda anlaşalım. Mucize bir diyet, sınırsızca yiyip zayıflamamızı sağlayan bir besin, biz TV’nin karşısında oturup çekirdek çitlerken yağlarımızı eritecek bir sihirli değnek YOK!

 Mucize ; etraftaki binlerce yanlış beslenme-diyet bilgisini görmezden gelmeyi başarıp koşa koşa başarılı bir diyetisyene gitmenizdir. ” Ayy Şükran’ın gelini Dukan diyetiyle 15 kilo vermiş kıız” diyen akrabanızı dikkate almamayı öğrenmektir. TV’de zayıflatan eşofmanın tanıtım reklamı çıkınca kanalı değiştirebilmektir mucize..

Diyetisyeniniz size, zevklerinize, bedeninize , ihtiyaçlarınıza uygun bir beslenme programı verdiğinde bunu sadakatle uygulamaktır. ” Ya bu nasıl diyet, sen ha bire yiyorsun” diyen komşunuza gülüp geçebilmektir. ” Bu poğaçalar çok hafif bir taneden bir şeycik olmaz” diyen gün arkadaşınızın ikramına direnebilmektir.

Zayıflamaya başladığınızda – sırf kıskançlığından- size ” Canım yüzün soldu ya, sana zayıflık yakışmıyor bırak diyeti.” diyen iş arkadaşınıza kulaklarınızı tıkamaktır.

Zafere ulaşıp sıra koruma evresine geldiğinde size ” yeter harcadığın para, verdin artık bir daha kilo almazsın “diyen iç sesinize ” kiloyu korumanın, vermekten daha önemli olduğunu, verdiği kiloyu geri alan %90 lık kesime girmeyeceğinizi hatırlatmaktır!

Mucize, bilinçli bir insana yakışır şekilde davranmaktır.

“Ve mucize, sizin iradenizdir.”

Güveniyorum, başaracaksınız :)

Gelecekten bir diyetisyen, Ayşenur Şahin :)

mail-grubu
Önceki haberKolesterol İçeriği Açısından Besinler
Sonraki haberŞeker Ve Zararları
Ayşenur Şahin 23.10.1994 tarihinde İnegöl’de doğdu. İlkokulu burada tamamladı.2012 yılında İnegöl Altın Nesil Kolejinden mezun oldu. Aynı yıl Atatürk Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü kazandı. Eğitim öğretim hayatı boyunca çeşitli kongre ve sempozyumlara katıldı. Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesindeki Öncü Sağlık Kulübünün kurucularından biri olarak birçok sosyal sorumluluk projesinde aktif rol aldı. Bursa,Ankara,Erzurum gibi illerde çeşitli kurumlarda zorunlu ve gönüllü staj deneyimleri yaşadı. Çeşitli gazete ve dergilerde beslenme üzerine yazdığı köşe yazıları büyük ses getirdi. 2015 yılı Nisan ayında yayın hayatına başlayan ve 2 ayda bir yayınlanmaya devam eden Turuncu Sağlık dergisinin kurucularından biri ve isim annesi olan Ayşenur Şahin 2016 yılının eylül ayına kadar bu oluşumda yayın yönetmenliği görevini başarıyla yürütmüştür. Ayrıca Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümünde de eğitim öğretim hayatına devam etmektedir. 2016 yılı Haziran ayında Atatürk Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü iyi bir dereceyle bitirerek “diyetisyen” unvanı almış, çocukluk hayali olan mesleğine kavuşmuştur. Mezun olduktan sonra Madame Schulle Bakım ve Güzellik Merkezinde Beslenme Uzmanı olarak çalışmıştır.Şu anda Fizyo İnegöl Sağlıklı Yaşam Merkezinde İnegöl halkına hizmet etmektedir. Şehir dışında ikamet eden danışanlarını ise online diyet sistemi ile takip etmektedir.

2 YORUMLAR

  1. Aysecim cok güzel bir yazı olmus :) Ileride hastalarini cikolatadan mahrum birakmayan iyi bir diyetisyen olacaksiin :)

Comments are closed.