Simge Yurdakul genler
www.diyetisyenstore.com

Kilo verememe sebebimiz genlerimiz olabilir mi?

Kararlılığınızdan asla vazgeçmediyseniz ama hala kilo vermede, kilo korumada zorlanıyorsanız sebebi genleriniz olabilir. Fakat bundan emin olmak için önce aşağıdaki adımları uygulamalısınız.

Adım1:diyet kelimesinin doğru anlamını bilin

Diyet size yasaklar ve lezzetsiz yemekler sunan, kilo verene kadar uygulanan bir işkence programı değildir.
Diyet, sağlığı korumak ve düzeltmek amacıyla uygulanan beslenme düzenidir.

Adım2 : diyetinizi süreli bir program değil, yaşamınızın bir parçası olarak görün

İyi bir  beslenme düzenini ve içinde barındırdığı doğru beslenme alışkanlıklarını, ideal kilo ve vücut ölçülerine ulaşmak amaçlı kısa süreli uygulamalar olarak görmemelisiniz. Yaşamınızın son gününe kadar kendinize sunabileceğiniz en iyi yaşam kalitesini sunmak amacıyla doğru beslenme alışkanlıklarınızı yaşam biçimi haline getirmeli ve sürekliliğini sağlamalısınız.

 

Adım3:diyetisyenin “uzak durun” dediklerini araştırın

 Eğer bir yasak listeniz varsa, bunu bir kısıtlama olarak görmeyin, yasaklarınızın zararlarını diyetisyeninize sorun veya güvenilir kaynakları inceleyin. Sebepleri öğrenmeniz bu besinlerden vazgeçmenizde daha etkili olacaktır.
Şunu bilmenizi isterim ki, amacımız sizi zorlamak ve üzmek değil. Amacımız sağlığınızı bozan gıdalar hakkında uyarılar yaparak ömrünüzü sağlıklı geçireceğiniz süreyi uzatmak. “uzak durun” dediğimiz hazır, rafine gıdaların üreticileri küçük kâr hesapları peşinden koşarken sağlığınızı hiçe sayıyor olabilir. Bu yüzden evde yapabileceğiniz her şeyi evde yapmalı, hazır alacaklarınız  için etiket okumayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

Kendinizi motive ederek diyetisyeninizle işbirliği içinde yaşam biçiminizi değiştirdiniz,  peki ya bu genin üstesinden nasıl geleceksiniz?
Farklı iki gende gözlenen polimorfizmler kilo kaybını zorlaştırma ve diyetten sonra kilo alımı ile ilişkili bulunmuş. Rafine karbonhidratların ve doymuş yağların azaltılması, lifli gıdaların ve egzersiz yoğunluğunun arttırılmasının kilo verme ve korumada etkili olduğu görülmüştür.

 

Sağlıklı günler! 

 

mail-grubu