KPSS tercihlerinde tekrar puan kullanımı

0
1059
www.diyetisyenstore.com

Sevgili Meslektaşımlar, KPSS ile ilgili bana sordugunuz soruları mümkün olduğunca cevaplamay çalıştım, yoğunlıktan dolayı cevap yazamadığım meslektaşlarım için ise sorularının cevaplarını sanırım aşağıdaki yazıda bulabileceklerini düşünmekteyim. Sormak istediginiz soruları lütfen yorum kısmına yazınız.

Saygılarımla
Dyt. Ali YÖRÜMEZ

 

BUGÜN, tercih sıralaması, memur olarak çalışanların nasıl tercih yapacağı, atama hakkının dondurulmasının mümkün olup olmadığı gibi konulara değineceğiz.

Nezir KARDOĞAN

Tercih sıralamasında önemli kriter nedir?

– En önemli kriter en çok gitmek istediğiniz kontenjanları daha üstlere almanızdır. İstemediğiniz ve de tayin durumu olmayan bir yere yerleşmeniz daha sonra görev yerinizi değiştirmek için sıkıntı çekmenize ve hatta istifa etmenize yol açabilir.

Memur olanlar aynı kurumda başka bir şehri veya unvanı tercih edebilir mi?

– Evet. Ancak bu kişilerin bu kadrolara atanmaları için kurumlarının muvafakati gerekmektedir. Çalıştığı kurumdan muvafakat alamayacak olanlar naklen geçemeyecektir. Bu durumda, mezun olduğu bölümle uyumlu kadroya atanmış olanlara dava açmalarını öneriyoruz.

Hangi şehirler yüksek puanla kapatıyor?

– Ankara her yerleştirmede en yüksek puanla alım olan şehirdir. Bunu İzmir, İstanbul, Antalya, Konya, Mersin, Kocaeli, Adapazarı, Bolu, Manisa, Denizli, Aydın, Kırıkkale gibi büyük şehirler, büyük şehirlereyakın olan şehirler veya denize kıyısı olan şehirler takip etmektedir

Puanı düşük olan nereleri tercih etmeli?

– Bu adaylar tercih edebilecekleri yerleri belirledikten sonra “yüksek puanım olsaydı nereleri seçerdim” sorusuna cevap niteliğindeki şehirleri çıkardıktan sonra geriye kalan ve pek fazla istenmeyen şehirleritercih etmelidirler. Ayrıca önceki yazılarımızda belirttiğimiz tayin durumu olmayan (belediye, üniversite gibi) kurumlara da talep az olacağı için bu kurumların da düşük puanla kapatma ihtimali bulunmaktadır.

Yüksek puanlı adaylar 2013/2 alımında tercih yapmalı mı?

– 2014 Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2014 için çok düşük sayıda kadro verilmesi ve önceki seneden %50 oranında kadro devrinin kaldırılması gündemdedir. Yani 2014 yılındaki KPSS tercihlerinde alım sayısı düşük olması bekleniyor. Bu yüzden yüksek puanlı adayların 2012 KPSS puanıyla yapılacak son yerleştirme olan 2014/1 alımlarını beklemelerine sıcak bakmıyoruz.

Bir kontenjanı üst sıraya almak diğer adaylar açısından öncelik sağlar mı?

– Hayır. KPSS yerleştirme sistemi puan esaslı yerleştirme yaptığı için sizin daha düşük bir puanınız varken bir kontenjanı 1. sıraya yazmanız durumunda, daha yüksek puanlı bir aday aynı kontenjanı 30. sıraya yazdı diye o adaya göre avantajlı olmazsınız.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ

mail-grubu