Obez çocukları bekleyen en büyük 6 tehlike!

çocuk obezitesi, çocuk beslenmesi, obezite ve zararları, obezite ve çocuk, aşırılı kilolu çocuklar

0
990
obezite ve cocuk beslenmesi
www.diyetisyenstore.com

Ailelerin bilgisizce yaklaşımı, yanlış beslenme alışkanlıkları, hareket edemem gibi nedenlerle dünyada şişman çocuk sayısı her geçen gün artıyor. Uzm. Dr. İncilay Üstündağ, çocuklarda gereksiz fazla kiloların meydana getirdiği sağlık sorunlarından bahsetti.

Obezite ile gelen sağlık problemleri erken yaşlarda kendini gösteriyor. Geçmiş zamanlarda kilolu olan çocuğun sağlıklı düşünülürken günümüzde hastalıklı olarak değerlendirilmesinin nedeni; temelin çocukluk döneminden atılması ve bireyin sağlığını riske atmaya başlamasıdır.

obez çocuklar

Çocuklukta artan yağ hücreleri vücutta ömür boyu korunuyor

Obezite sadece kilo fazlalığı değil, vücutta yağ dokusunun olması gerekenin üzerinde olmasıdır. Bu anlamda erişkin tipi obezite ile çocuklardaki obezite aslında birbirinden farklıdır. Erişkinlerde kilo artınca yağ hücreleri genişlemekte ve kilo verince daralmaktadır. Çocuklarda ise kilo arttıkça yağ hücre sayısı da artmakta ve ömür boyu bu hücreler vücutta korunmaktadır. Bu nedenle şişmanlık, çocukluk çağından itibaren dikkatle izlenmesi ve önlenmesi gereken bir sağlık sorunudur.

ileri yaşlara zararları

Obezitenin neden olduğu sağlık sorunları erken yaşlarda ortaya çıkıyor

Metabolik Problemler: Kan şekeriyle beraber insülin direncinin artması sonucunda oluşan Tip II şeker hastalığı oluşumu tetiklenmektedir.

obezite ve metabolik sendromlar

Kardiyolojik Problemler: Yüksek tansiyon, kalp büyümesi, kalp damarlarında bozulma ve kalp hastalıklarında yükselme görülmektedir.

obezite ve kardiyoloji

Ortopedik Problemler: Yürümeye geç başlama, yürüme bozuklukları, eklemlerde aşınma, omurga bozuklukları gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Bağışıklık Sisteminde Problemler: Enfeksiyona eğilim oluşmakta, otoimmün hastalıklar ve bazı kanser türleri risktedir.

Sindirim Sisteminde Problemler: Ülser, reflü, karaciğer yağlanması, safra taşı artmaktadır.

Sindirim Sisteminde Problemler

Ruhsal Problemler: Kendine güvensizlik, madde kullanımında artış, depresyon ve intihara yatkın sorunlarla karşılaşılabilmektedir.

Ruhsal Problemler

ÖDÜL NİYETİNE ŞEKER ÇİKOLATA VE CİPS VERMEYİN!

Tüm gününü televizyon karşısında hipnotize etmiş bir çocuğa yemek yedirmek doğru değildir. Şeker, çikolata, cips gibi paketli gıdalar ödül olarak kullanılmamalı, asitli ve şekerli içeceklerin yerine ayran tercih edilmelidir. 

 

Çocuk Sağlığı ve Hastalıklarında Beslenme Sempozyumu

mail-grubu