Ödem Engellemenin 10 Püf Noktası

  0
  224
  www.diyetisyenstore.com

  Diyetisyen Şeyda Sular, vücutta biriken sıvının dışarı çıkmasıyla doku aralarında ve cilt altında birikmesiyle ödemlerin oluştuğunu belirterek, ödemi engellemenin 10 püf noktası hakkında bilgiler verdi.

  Tüketilen su ve tuz miktarının, stres, dengesiz beslenme ve kullanılan ilaçlar gibi birden fazla nedenle orantılı olarak vücudumuzun ödem topladığını belirten Diyetisyen Şeyda Sular, ‘’Genellikle diyette olan danışanlarda da diyet boyunca oldukça sık karşılaştığımız durum olan ödemlere küçük takviyelerle savaşa açalım. Çevremizde çok sık işittiğimiz tartıların korkulu rüyası ödem.’’ Dedi.

  Diyetisyen Şeyda Sular, ödemi engelleyen 10 püf nokta hakkında ise şöyle bahsetti;

  Su Tüketimi

  Günde en az kg başına 30 ml su tüketmek ödemin en büyük düşmanıdır. Yaklaşık olarak 1.5- 2 litre su, vücudunuzda ödemi engeller.

  Tuz Tüketimi

  Günlük ihtiyaçlarınızdan fazla alacağınız tuz size ödem yapacaktır. WHO(Dünya Sağlık Örgütü), günlük vücuda alınan tuz miktarının 5 gramı aşmamasını tavsiye etmektedir. Tuz bir çok hastalığın tetikleyicisidir.

  Maydanoz

  Maydanozun güçlü idrar söktürücü olduğunu ve ödem sorunlarının çözümünde kullanıldığını söyleyebiliriz. Sabah kahvaltılarında, salatalarınızda maydanoz kullanılabilir ve bitki çayınıza bir tutam ekleyebilirsiniz.

  Ananas

  Lezzetli bir meyvedir ve ödem atmanızda oldukça faydalıdır. İsterseniz direkt yemekle isterseniz de yoğurdunuzun üzerine dilimlemekle kullanılabilir. Ödem şikayetiniz var ise mutlaka ananas yiyin.

  Karbonhidrat Tüketimi

  Aşırı karbonhidrat tüketimi, beyaz un, şekerlemeler ve pirinç gibi yüksek karbonhidratlı gıdalar yerine tam buğday, kepek, yulaf gibi karbonhidrat değeri düşük besinler tüketmelisiniz. Böylece ödem sorunlarınız azalacaktır.

  Alkol Tüketimi

  Günlük alınan alkolün miktarı ve sıklığı da ödemin oluşup oluşmaması üzerinde etkilidir. Alkol tüketimini azaltmak ödemi azaltır. Ancak içecekseniz de yanında su içmeniz ödemi azaltabilir.

  Fiziksel Aktiviteler

  Düzenli olarak yaptığınız sporlar, vücudunuzda sıvı dengesini korur ve ödem birikimini engeller. 30 -45 dk tempolu yürüme ödemlerinizi azaltır.

  Kiraz Sapı

  Günlük yaşamda çok fazla kullanılan siyah çay ve kahve yerine bitkisel olabilecek çaylara yer vermelisiniz. Özellikle de idrar söktüren ve ödem geçiren kiraz sapını tek başına ya da bitki çaylarıyla karıştırarak içebilirsiniz.

  Muz

  İçinde bulundurduğu potasyum ile ödem attırmaya yardımcı olur. 1 adet küçük muzu 1 porsiyon olarak sayabilirsiniz. Kadınlara günlük 2 porsiyon, erkeklere günlük 3 porsiyon muz önerilir.

  Nar

  Bulundurduğu yüksek lif sayesinde bağırsakların çalışmasını sağlar. Ödem attırır. Şeker içeriği fazla olduğundan abartmadan günlük yiyebilirsiniz ve salatalarınızda kullanabilirsiniz.

  mail-grubu