Ramazan Ayı ve Spor

  Salih GÜREL, ramazan ve spor, spor ve su tüketimi, diyetisyen afyon, beslenme ve diyetetik

  0
  1872
  www.diyetisyenstore.com

  Merhaba Sevgili Ziyaretçiler,

  Salih-gurel-dytSizlere bu yazım da Ramazan Ayında Spor Yapabilir Miyiz ? , Ramazan Ayında Sporu Hangi Zaman Diliminde Yapmalıyız ?  konularında bahsetmeye çalışacağım.

  1.)Ramazan Ayında Spor Yapabilir Miyiz ?

  Ramazanın bu sene haziran ayına denk gelmiş olması oruç sırasında yapacağınız antrenmanlarda yüksek miktarda sıvı tüketmenize sebep olacağından vücudunuzda su kaybının başlangıcına işaret edecek ve bu işaretler sizde susama hissi yaratacaktır. Geri dönüşü zor sağlık problemleri yaşamamak için uzmanlar susama hissi oluşmadan önce su içmeye özen göstermemiz gerektiğini belirtmişlerdir. Enerji ve su gereksinmesi 1:1,5 oranında hesaplanır. Egzersiz sırasında her 15 dakikada bir ½ su bardağı su tüketmemiz gerekir. %3 su kaybında bile kas gücümüzün %12 oranında azaldığını bilmeliyiz. Spor sırasında suyu yanımızdan bu yüzden ayırmamalıyız. Oruçlu olan kişi 3 şeyden birini (yeme, içme, ilişki) yaptığı takdirde 1 gün kaza ve 61 gün keffaret farz olur. Oruçluyken su içemeyeceğimize göre oruçluken spor yapmayı şahsen önermiyorum. Peki bu Ramazan ayında spor yapamayacak mıyız ? demek oluyor. Tabi ki de hayır, orucumuz sırasında spor yapmayacağız hepsi bu. Peki oruçluyken spor yapmayacaksak sporu ne zaman yapacağız ? Gelin bunu da ikinci başlığımızda inceleyelim.

  2.) Ramazan Ayında Sporu Hangi Zaman Diliminde Yapmalıyız ?

  Sporcular antrenmana vücutlarında yeterli miktardaki sıvı ile başlamalıdır. Kısaca sadece antrenman sonrasında değil öncesinde de yeterince sıvı almak çok önemlidir. Antrenmandan 2-3 saat önce 400-600 ml sıvı tüketimi yeterlidir. Bu sayede vücudun sıvı dengesi sağlanabilir ve idrarla fazla sıvının atılması için yüzücüye yeterli süre sağlanmış olur.

  Antrenman başlarken ve sonrasında 15-20 dakika aralıklarla 150-200 ml sıvı tüketimi antrenman sırasında kaybedilen sıvının yerine konmasını ve performansın devamlılığını sağlar. Peki spor sırasında ne kadar sıvı almamız gerektiğini öğrendiğimize göre bu sıvı alımını ne zaman yapmalıyız sorusunun cevabına geçiyoruz şimdi. Yemeğin hemen ardından yapılan spor tükettiğimiz gıdalardaki besin öğelerinin sindirilmemesine yani yediğimiz yemeğin fayda bakımından hiç bir anlamı kalmamasına sebep oluyor. Bu yüzden sporu yemekten 1-2 saat sonraya erteleyebiliriz. Teravih namazı kılacaklar içinde teravih den sonrasını eğer geç bir saat olarak görmezlerse önerebilirim. Ayrıca antrenmandan sonra kalp ritminiz bir süre daha normalin üzerinde seyredeceğinden dolayı egzersizlerden hemen sonra çok sıcak veya soğuk suyla duş almanın tansiyon dengenizi bozacağını ve uzun süre maruz kaldığınızda beyin kanaması riskini de beraberinde getirebileceğini unutmayınız.

  Bir başka yazıda görüşmek dileğiyle esenle kalın…

  Sitemizde Paylaşımda Bulunmak İsterseniz BURAYI tıklayınız.

  [vc_cta h2=”Yazar : Salih GÜREL ” txt_align=”center” style=”flat” color=”blue” css_animation=”top-to-bottom”] Afyon Kocatepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü[/vc_cta]

   

   

  mail-grubu