Şok Diyet Sonrası Şoka Girme!

Bilge YAVUZ, beslenme ve diyetetik, diyetisyen Bilge YAVUZ, kastamonu üniversitesi

0
1428
www.diyetisyenstore.com

Popüler diyetlerle, şok diyetlerle  kısa zamanda fazla kilo vermek  isterken maalesef kaybedilen kilolardan fazlası kazanılıyor. Sizce çok kısa sürelerde bu kadar hızlı ve fazla kilo kayıplarının olması sağlıklı ve kalıcı olabilir mi?

Günümüzde şişmanlık ve obezite giderek artmakta ve ciddi sorunları da beraberinde getirmektedir.  Küresel sağlık sorunlarının başında artık obezite gelmektedir. Peki şişmanlık neden bu kadar arttı? Buna yanlış ve bilinçsizce yapılan diyetler sebep olmaktadır.

Bilge YAVUZ
Bilge YAVUZ

Birçoğumuza çok cazip gelen, başlarda hızlı bir şekilde verilen kilolar sizleri yanıltmasın. Bu kayıplar aslında vücudunuzda var olan sıvı miktarındaki kayıplardır. Yani ilk haftada tartıda gördüğümüz azalmalar sudan kaynaklıdır. Haftada 0.5 – 1.0kg arası kilo kayıplarını normal kabul ederiz. Kaybedilen kilolar sizi mutlu eder; fakat kısa süre sonra kilo kaybının durması ya da başlardaki kadar hızlı olmaması mutsuzluğa dönüşür ve bu da sizlerde daha fazla yemek yeme isteğini beraberinde getirir. Ayrıca sağlıksız ve yanlış yapılan diyetle kişilerde, baş dönmesi, mide bulantısı, halsizlik, baş ağrısı, yorgunluk, sinirlilik, kabızlık, ishal, gibi birtakım sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Bu sonuçlar karşısında diyeti bırakıyor direnç gösteremiyorsunuz ve sonuç yine aynı. Kilo kaybı olsun derken bir de bakmışsınız ki kaybedilen daha fazla kilo alımı  söz konusu.

Bu şekilde sağlıksız, sizlere bir beslenme alışkanlığı kazandırmayan ve  sonucunda mutsuzluğa iten her popüler  diyete kanmayın, kendinizi hazır hissettikten sonra uygun koşullarda ve belirli aralıklarda ölçümleriniz yapılarak düzenli ve programlı sizi yormadan, sıkmadan, hayatınıza ve size en uygun beslenme listeleriyle ve bu konuda uzman kişilerce istediğiniz sonuçlara sabırlı ve kararlı devam ederek ulaşabilirsiniz.

[vc_cta h2=”Bilge YAVUZ” style=”flat” color=”purple” css_animation=”top-to-bottom”]2013 yılı Mevlana Üniversitesi‘ nde lisans eğitimime başladım. 2 yıl Mevlana Üniversitesi‘ nde devam ettikten sonra Kastamonu Üniversitesine yatay geçiş hakkı kazandım ve hala Kastamonu Üniversitesi‘ nde öğrenimime devam etmekteyim. [/vc_cta]

 

 

mail-grubu