Tip 1 Diyabette balayı dönemi

Şule Gödek, beslenme ve diyet, tip 1 diyabet hastalığı, diyabette balayı dönemi,

0
481
www.diyetisyenstore.com

TİP 1 DİYABETTE BALAYI DÖNEMİ

Diyabet Mellitus ; İnsülin hormon sekresyonunun ve / veya insülin etkisinin mutlak veya göreceli azlığı sonucu karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında bozukluklara yol açan kronik bir hastalıktır.

Kan şekerimizin hızlıca yükselmesine sebep

Tip 1 diyabette pankreastan salgılanan insüline karşı bağışıklık sistemimizin bir saldırı durumu vardır ve insülin üreten hücrelerin %70 oranında yok olmasına geri kalan β hücrelerinin ise baygınlık dönemine girmesine sebep olmaktadır. Bu da kan şekerimizin hızlıca yükselmesine sebep olur.

Balayı dönemi ise ; Diyabetin ilk teşhis ve tanılarından hemen sonra( ilk 3 ayda ) tip 1 diyabet olan bazı kişilerde görülür ve 1 kez insülin tedavisine başlanır. İnsülin alımının başlamasıyla beraber bayılan β hücreleri kendilerine gelir ve az da olsa insülin üretmeye başlarlar ancak bağışıklık sistemimizin saldırısı hala devam etmektedir ve bu döneme balayı dönemi denir.

Bu dönemde kan şekerimiz düşük seyretme eğilimdedir ve insülin dozunda azaltılma yapılmaz ise hipoglisemiler görülebilir. (insülin dozu 0,5 ünite /kg altına düştüğünde balayı dönemine girmiş kabul edilir.)

Balayı aşaması dediğimiz bu süreç birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilir ancak sonunda sona erer. Yani bu dönem diyabetin tedavi edilip iyileştirildiği anlamına gelmez.

Tip 1 diyabetli bireylerin balayı döneminde insüline olan ihtiyaçları belirgin olarak azalır ve birey hiç veya minimal düzeyde insülin almazken bile normal ya da normale yakın kan şekeri ölçümleri yaşayabilir(bireyin akşam insülinine gerek duyulmasa bile kişinin sabah insülinine devam etmesi önerilir. İnsülin üreten hücreleri daha uzun süre koruyabilmek adına) . Bu yüzden balayı dönemi en son noktaya kadar uzatılmak istenir ancak insülin üreten son hücrelerinde ölmesiyle beraber bu dönem sona erer.

Bu dönem için yapılan bazı araştırmalarda kişinin glutensiz bir diyet uygulayarak balayı dönemlerini uzatabileceklerini göstermektedir. Yine yapılan başka bir çalışmaya göre de D vitamini ve omega-3 takviyesinin aynı şekilde balayı dönemini uzatmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Yazar: Şule Gödek
sulegdk5@gmail.com

mail-grubu