Tuz ve Protein Uyku Getiriyor

  yüksek tuz ve protein alımı uyku getiriyor, sağlıklı beslenme ve diyet, ağır sofralara dikkat

  0
  444
  www.diyetisyenstore.com

  Florida’daki The Scripps Research Institute’de yapılan araştırmalar, yemeklerde tüketilen protein ve yüksek miktarda tuzun uyku getirdiğini ortaya koydu.
  Mükellef bir yemek sonrasında aniden bastiran uyku, hemen hemen herkes tarafından tecrübe edilmiştir. ABD’deki The Scripps Research Institute’de yapılan araştırmalar, yenilen yemeğin miktarının ve içeriğinin uyku ıle bağlantılı olduğunu açıkladı. Florida’daki The Scripps Araştırma Merkezi’nden Dr. William Ja, özellikle metabolizma ve uyku arasında bir ilişki olduğunu belirterek, “Bazı yiyecekler, yemek sonrasında uyku getirme ile beraber uyku süresinin uzunluğu üzerinde de büyük etki gösteriyor” açıklamalarına yer verdi. Ja’ya gore kanda bulunan şekerin bütün hücrelere girmesi pankreas bezinden salgılanan insülinin yardımıyla olur. İnsülin daha sonra triptofan aminoasidini üretir. Triptofan, serotonin hormonunun üretiminde de aktiftir. Serotonin hormonu da uykuyu tetikleyen, uykudan sorumlu olan hormondur. Tuz ve şeker gibi çok fazla karbonhidrat içeren besinleri tükettiğinizde serotonin üretimi artar ve uyku halinde artışa, hatta uyuklamalara neden olur.

  Yemek tüketimiyle uyku arasındaki bağın daha net anlaşılması için bir kayıt merkezi kuran Ja ve arkadaşları denek olarak kullandıkları hayvanların, yüksek tuz ve protein içeren yemek sonrasında bazılarının 40 dakika ile 1 saat arasında, bazılarının ise daha fazla uyuduklarını tespit ettiler. Yine tuz ve protein ile beraber şeker verdikleri hayvanların, diğer denek hayvanlardan daha kısa sürede uykuya geçtiklerini ve uyku süresinin daha da uzadığını gördüler. Yemek sonrasında uyku bastırmasından şikayet edenlere düşük miktarda tuz, şeker ve protein içeren yiyecekler tüketmelerini tavsiye eden William Ja, yemeklerin az miktarda ve erken saatlerde yenilmesinin daha uygun olduğunu vurguladı.

  kaynak: yeni akit

  mail-grubu