Başarı ve Motivasyonu Artırmak İçin 10 Beslenme Önerisi

başarı ve motivasyonu artırmak için beslenme önerileri, sağlık, okul ve sınav başarısı

0
368
www.diyetisyenstore.com

Yoğun iş ve hayat temposu nedeniyle beslenmeye gereken önemin ve zamanın  verilmemesi birçok yeme davranış bozukluğunu beraberinde getirebiliyor. Unutulmamalıdır ki; başarıyı tek başına etkileyen mucize bir besin yoktur ancak yeterli ve dengeli bir beslenme programı uygulanırsa hem sağlık problemlerinden korunma, hem de doğru besin seçimi ile başarıyı artırmak mümkündür. Aşağıdaki 10 beslenme önerisi başarınızın anahtarı olabilir.

1.Günde 3 ana, 2-3 ara öğün olacak şekilde dengeli ve yeterli bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Kan şekeri düşüklüğünü önlemek adına ara öğünler kesinlikle atlanmamalıdır.

2.Beynin enerji ihtiyacını karşılayacak en önemli öğün olan kahvaltı kesinlikle atlanmamalıdır.Yapılan araştırmalar; sabah kahvaltısı yapan öğrencilerin yapmayanlara göre okul başarılarının çok daha iyi olduğunu göstermiştir.

3.Sınav öncesinde ve sınav sırasında basit şeker içeren çikolata, tatlı ve bisküvi gibi gıdalardan uzak durulmalıdır. Basit şekerlerin tüketimi konsantrasyon bozukluğu ve uyku halini beraberinde getirir.

4.Sınav öncesi çikolata yerine atıştırmalık olarak; glisemik indeksi düşük olan yaban mersini (fazla tüketildiğinde kabızlığa neden olabilir), kara erik kurusu, çiğ fındık, badem ve ceviz tercih edilebilir.

5.Kahvaltıda içecek olarak kafein içeren çay, kahve yerine taze yeşil çay, tarçın, karanfil, elma, kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilebilir.

6.Sınava hazırlık döneminde omega 3 kaynağı olan cevizden her sabah bir adet tüketimi konsantrasyonu arttırmak için oldukça önemlidir.

7.Omega 3’ten zengin olan balık, haftada 1-2 defa tüketilmeli. Balık;hafızayı güçlendirir, öğrenmeyi ve konsantrasyonu arttırır.

8.Su tüketimine dikkat edilmelidir. Su tüketiminin az olması dikkat dağınıklığına neden olabilir. Az veya fazla tüketmekten sakınılmalı normal düzeyde içilmelidir.

9.Gündüz tüketildiğinde uyku şikayetlerine sebep olması nedeniyle süt, yoğurt ve ayran gibi gıdaları yatmadan 2.5 saat önceki ara öğününüzde tercih edilmeli. Bu durum gece uykusunun verimini artırmak için de uygun bir seçim olacaktır.

  1. B vitamini yönünden zengin olması nedeniyle tam buğday veya çavdar ekmekleri tercih edilmelidir. B grubu vitaminleri, beyin işlevleri ve sinir sisteminde görev aldığından oldukça önemlidir.

 

YAZAN: Rabia KARACA

mail-grubu