Gıdalarda Yanıltıcı Beyanlar Kullanılıyor!

tüketiciyi yanıltma, gluten içermez, palm yağı içermez, tüketici hakları yanlış etiket , fiyat etiketleri yönetmeliği , etiket fiyatı ile kasa fiyatı farklı şikayet , fiyat etiketi yönetmeliği ceza , reyonda farklı kasada farklı fiyat , raf fiyatı ile kasa fiyatı farklı nereye şikayet edilir , fiyat etiketi yönetmeliği ceza 2018 , mağazada etiket değiştirme cezası

0
122
gıdalarda yanıltıcı beyanlar
www.diyetisyenstore.com

Gıdalarda Yanıltıcı Beyanlar Kullanılıyor!

For Free Choice isimli sivil toplum örgütü, gıdalarda bulunan bazı beyanların tüketiciyi yanlış yönlendirdiğini öne sürdü. Kuruluş yayınladığı bildiride “içermez” ifadesi kullanılan “gluten içermez”, “palm yağı içermez” gibi beyanların tüketicileri yanılttığını bildirdi.

Glutensiz Hayat - Genç Diyetisyenler
Glutensiz Hayat – Genç Diyetisyenler

Günümüzde “içermez” beyanı, reklamlarda veya etiketlerde yer alan en etkili pazarlama araçlarından biri olmuş durumda. Ancak bu ifadenin olur olmaz kullanımının sağlıklı olmadığı hatta tehlikeli olduğu belirtiliyor. Rekabetin iyice kızıştığı gıda ve içecek sektöründe geleneksel pazarlama yöntemleri yeni müşteriler yaratmak için yeterli olmuyor. Bu durumda tüketicinin davranış ve hislerine yönelik yöntemlere öncelik veriliyor.

Bu yöntemlerden biri olan “içermez” ifadesinin kullanımı, halk arasında genellikle insan ve çevre sağlığı ile barışık bir ilişki algısı oluşturuyor. Gıda veya içeceğin belirli bir maddeyi içermediğinin beyan edilmesi, tüketicide bu ürünün daha sağlıklı veya sürdürülebilir olduğu hissini uyandırarak kimi zaman yalancı bir etki gösterebiliyor.

köpeklerden geçen hastalık
köpeklerden geçen hastalık

Gluten, Palm Yağı İçermez

Bu şekilde kullanılan ifadelere örnekler olarak “gluten içermez”, “renklendirici içermez”, “palm yağı içermez”, “şeker içermez” gibi beyanlar sayılabilir. For Free Choice açıklamasına göre bu beyanların bazıları artık kötüye kullanılıyor. Birçok üründe artık hiçbir anlamı olmayan “içermez” ifadeleri görülebiliyor. Örneğin “gluten içermeyen şampuan”, “laktoz içermeyen ketçap”. Gluten bu konuda en ön planda olan bileşenlerden biri.

For Free Choice kuruluşunun merkezi olan İtalya’da 600 bin kişinin çölyak hastası olduğu düşünülüyor. Diğer yandan “gluten içermez” beyanı taşıyan ürünler 6 milyon kişi tarafından alınıyor. İtalyan devletinin çölyak hastalarına glutensiz ürün alabilmeleri için aylık olarak sağladığı 90 Avroluk ödenek, hastalığın sıradanlaştıran ve tüketicileri yanıltan beyanlar nedeniyle geri çekilme riski altına giriyor.

Çölyak Hastaları Yanılsama Yaşıyor!

Avrupa’da çölyak hastalarının oluşturduğu örgütler de doğal olarak gluten içermeyen sebze, meyve, kakao, süt ürünleri, hatta şampuanlar ve diş macunları gibi ürünlerde “gluten içermez” ifadesinin kullanılması konusunda şikayetlerini bildiriyorlar. Şikayet edenlere göre bu ifadenin gerekli gereksiz her yerde kullanılması tüketicilerin kafasını karıştırıyor.

For Free Choice bildirisi palm yağı konusuna da değiniyor. Palm yağının A vitamini gibi önemli besin ögeleri içeren bir gıda olduğu ifade edilen yazıda bu maddenin bilimsel kanıt olmamasına rağmen dışlandığı belirtiliyor. “Palm yağı içermez” beyanının geçtiği ürünler tüketicilerin korkularını kullanıyor. Tüketici, ürün palm yağı içermediği zaman daha iyiymiş gibi bir algı içine giriyor, ancak bunu destekleyecek herhangi bir bilimsel kanıt olmadığını bilmiyor.

ABD ve Türkiye’de beyanların gereksiz kullanımı yasak

Türkiye de Diyetisyenlik
Türkiye

Yazıda sertifikalı palm yağının sürdürülebilir bir ürün haline geldiği, hatta diğer bitkisel sıvı ve katı yağlara göre daha sürdürülebilir olduğu ifade ediliyor. For Free Choice bildirisinde, firmaların sosyal sorumluluk kapsamında büyük yatırımlar yaparak üretimlerini sürdürülebilir hale getirdikleri, ancak tüketicilerin “palm yağı içermez” bildirimleri ile yanıltılarak bu faydanın engellendiği ifade ediliyor.

Kaynak : www.gidahatti.com

mail-grubu