köpeklerden geçen hastalık
köpeklerden geçen hastalık
www.diyetisyenstore.com

Dostumuz Köpeklerden Geçen Hastalık

Köpek brusellası ismi verilen hastalık ABD’de bir köpek yetiştirme tesisinde tespit edildi. Köpeklerde bulunan vücut sıvıları bu hastalığı taşıyor.

ABD’de Iowa Eyalet Veterinerliğinden bildirilen bir duyuruda birden fazla köpek brusellası vakası görüldüğü ve bu hastalığın köpeklerden insanlara ya da diğer hayvanlara geçebildiği bildirdi. Hastalık Iowa eyaletindeki Marion bölgesinde bulunan bir ticari amaçlı köpek yetiştirme merkezinde meydana çıktı.

Köpeklerde Bulunan Sıvılarla Temas Etmeyin

Tesisteki hayvanlar karantinaya alındı ve köpekler tek tek test edilmekte. Köpek sahipleri için tehlike oranı düşük olsa da Iowa Tarım ve Toprak Yönetimi Biriminden yapılan açıklamada köpek yetiştiricilerinin, veterinerlerin ve köpeklerin kanıyla, dokularıyla ve köpekler doğum yaptığı sırada vücut sıvılarıyla temas eden kişilerin daha yüksek risk altında olduğu ve doktora görünmeleri gerektiği belirtildi. Marion bölgesinden yakın zamanda yeni köpek alan kişilerin de veterinerleri ile görüşmeleri gerektiği ifade edildi.

Iowa State Üniversitesi tarafından yayımlanan bilgi formunda köpek doğum işlemlerinde aracı olan ve yeni doğan köpekleri tutan kişilerin koruyucu maskeler ve eldivenler kullanması gerektiği belirtildi.

Ayrıca tüm hayvanlara dokunduktan sonra daima ellerin yıkanması gerektiği ifade edildi.
işkur iş imkanı
işkur iş imkanı

İnsanda Gribal Etkiler Göstermekte

Köpek brusellasının insanlara bulaşması pek sık görülmeyen bir durum. Hastalıklı köpekle yakın temas kurmuş olmak şart. Hastalığın insanlara bulaşması durumunda gribal etkile gibi etkiler kendini gösteriyor. Hastalığa yakalananlarda yüksek ateş, sırt ağrısı ve eklem ağrısı görülüyor. Nadiren bazı kişilerde sinir sisteminin, gözlerin ya da kalbin de etkilendiği gözlemlenebiliyor.

Geçtiğimiz günlerde Iowa’da bir açık artırmada bir köpek üreticisinden satın alınan 32 köpek de şu anda karantina altına alınmış durumda ve testlere tabi tutuluyorlar. Testlerden henüz bir sonuç alınmadığını belirten yetkililer, önümüzdeki 30 gün boyunca barınak binasını kapattıklarını açıkladılar.

Yazının Kaynak Sayfası : www.dunyahalleri.com

mail-grubu