Top 5 This Week

Related Posts

Gününüzü aydınlatan ögün; kahvaltı

GÜNÜNÜZÜ AYDINLATAN ÖĞÜN: KAHVALTI

‘Krallar gibi kahvaltı yapın, prensler gibi öğle yemeği yiyin ve fakirler gibi akşam yemeği yiyin.’ Kahvaltının önemini vurgulayan güzel bir sözdür. Saatler ilerledikçe sofranızdaki yoğunluğu azaltmanızın size yararı olduğunu düşündürmek ister. Peki neden kahvaltı bu kadar önemlidir? Birçoğumuz uykudan uyanıp günlük işlerimize yetişebilmek için kahvaltıdan vazgeçiyoruz. Önemsemiyoruz. Gün içinde dalgın, yorgun, bitkin, odaklanamayan insanlar olarak işlerimizi yürütmek için çabalıyoruz. Aslında yanlışı en başta yapıyoruz. Gününüzün kahvaltı yapmadan aydınlanacağını sanmayın. Günaydın demeden önce kahvaltı yaparak gününüzü aydınlatın.

elifmelekavciTürkiye’de ve Dünya’nın çeşitli ülkelerinde kahvaltı kültürü her ne kadar farklı olsa da, kahvaltısız güne başlayan bir millete rastlanmaz. Örneğin ABD domuz pastırması, haşlanmış yumurta, pancake ile kahvaltı yapıyorken Almanya Roll ekmek, sosis ve haşlanmış yumurta ile, İtalya ekmek ve reçel ile, İran Naan isimli ekmeği, reçel ve tereyağı ile, Kenya Uji, meyve ve yassı ekmeği ile,  Brezilya meyve, kızarmış ekmek ve jambon ile, İngiltere kızarmış domates, sosis, yumurta ve domuz pastırması ile, Meksika tortilla, kızarmış yumurta, salsa sosu ve fasulye ile güne başlıyor. Bizim ülkemizde kahvaltı kültürü bazı bölgelerde değişiklik göstermesine karşın genel olarak zeytin, peynir, domates, salatalık, bal, reçel, kaymak, tereyağı, sucuk, salam, sosis, ekmek ve çay şeklinde yapılmakta. Eğer geç uyanmışsanız ve yetişme telaşınız varsa bazı kahvaltılıkları küçük bir ekmeğin arasına koyarak kolaylıkla sandviç yapabilirsiniz. Bir dilim beyaz peynir ile biraz salatalık ve domatesi ekmeğin içine koyarak, 12 saate ulaşan açlığınızı ve düşmüş kan şekerinizi düzenleyebilirsiniz.

[vc_cta h2=”” style=”flat” color=”vista-blue”]Uzun süren açlığın ardından yapılan kahvaltı metabolizmanızı canlandırır. Kilo kontrolünüzde yardımcı olur. Günlük performansınızı, motivasyonunuzu, başarınız ve daha birçok fonksiyonu olumlu etkiler.[/vc_cta]

  Günlük enerjinin (ortalama 2000 kkal olarak düşünürsek) yaklaşık 400-500 kkal kahvaltıdan karşılanmalıdır. Kahvaltınızda kaliteli proteinlere (yumurta, süt ve ürünleri), sebze ve meyvelere, tahıllara yer ayırmanız dengeli beslenmenizde ve sağlığınızın korunmasında yardımcı olacaktır.

  Dengeli beslenmenin temelinde dengeli bir yaşam vardır. Erken kalkamamaktan ve bu nedenle kahvaltı yapamamaktan şikâyetçiyseniz öncelikle uyku düzeninizi gözden geçirmelisiniz. Sonrasında size uygun kahvaltı süresini belirleyerek günlük işlerinizi düzenlemelisiniz.

  Sağlıklı günlerin ışığı olan kahvaltı çok kıymetli, atlanmaması, unutulmaması, geçiştirilmemesi gereken ana öğünlerden biridir. Günlük enerji ihtiyacınızın bir bölümünü sağlıklı bir şekilde kahvaltıdan karşılayamazsanız, kilo kontrolünüzü kaybedebilirsiniz. Kahvaltınızda sağlıklı tercihler yaparak güne mükemmel bir başlangıç yapabilirsiniz.

[vc_cta h2=” Yaşasın Kahvaltı Yapmak!” style=”flat” color=”vista-blue”]

Elif Melek Avcı
[/vc_cta]

[embeddoc url=”https://www.gencdiyetisyenler.com/wp-content/uploads/2016/02/Gününüzü-aydınlatın.docx” viewer=”microsoft”]

Elif Melek Avcı
Elif Melek Avcı
Diyetisyen - Yüksek Lisans Öğrencisi

Popular Articles