Top 5 This Week

Related Posts

Protein Deposu: Yumurta

Protein Deposu: Yumurta

Günümüzde annelerden sık duyduğumuz bir cümledir: “ Çocuğum yumurta tüketmeyi sevmiyor.

Bizler ise mutlaka çocukların yumurta tüketmesini söyleriz ve bunun için annelerden alternatif çözümler üretmesini isteriz. Elbette yumurta sadece çocuk beslenmesinde değil, yetişkin beslenmesi içinde önem arz eder.

Peki bu kadar önemle vurguladığımız yumurtanın ne gibi besinsel özellikleri ve faydaları var?

Yumurta, günlük beslenmemizde önemli yer tutan ve vücuda alındığında %100 vücut proteinlerine dönüşen örnek protein olarak kabul edilen bir besindir. Vücut fonksiyonlarının devam ettirilmesi için gerekli B vitaminlerini içerir. Omega-3 yağ asitlerini ve doğal antioksidan olan selenyumu bünyesinde bulundurur. Yüksek kaliteli bir protein kaynağı olan yumurta aynı zamanda kırmızı ete göre daha ekonomiktir. İyi bir protein kaynağı olmasının yanında içeriğinde yağ da bulundurur.

Yağ demişken genel bir soru olan “Yumurta kolesterolü yükseltir mi?”  sorusunu da burada yanıtlamış olalım. Yumurtanın beyazında yağ çok az miktarda bulunmak ile beraber yumurtadaki yağ sarısında yoğunlaşmıştır. Yumurta yağının üçte biri doymuş, %10 çoklu doymamış ve kalanı tekli doymamış yağ asitlerinden oluşur. Yumurta sarısındaki yağların büyük çoğunluğu trigliserit geri kalanı fosfolipit ve kolesteroldür.

Kolesterol hücre zarının elzem ögesidir. Halk arasında kötü kolesterol(LDL) ve iyi kolesterol(HDL) olarak bilinen çeşitleri vardır. ¾ ü karaciğerde sentezlenir. ¼ ü besinlerden alınır. Diyetle alınan doymamış yağ asitlerinin kolesterolü azaltıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Yumurta sarısı yüksek kolesterol içermesine karşın içerdiği yağ türünün çoğunluğu doymamış olduğundan kolesterol yükseltici etkisi doymuş yağdan daha  düşüktür. Kişinin hastalık ve buna bağlı beslenme durumlarına göre farklılık gösterebileceği gibi sağlıklı bireyler için besinlerden en fazla 300 mg kolesterol alınması tavsiye edilir (Diyetisyeninizin önerdiği şekil ve düzeye göre).

1 orta boy(50 g) pişmiş tavuk yumurtasının besin ögesi analizleri tablodaki gibidir. ( Değerler BeBİS programından alınmıştır.)

Enerji 74.3 kcal
Su 37.6 g
Protein 6.2 g
Karbonhidrat 0.3 g
Yağ 5.4 g
Lif 0.0 g
Alkol 0.0 g
Çokludoymamışyağ 0.7 g
Kolesterol 191 mg

 

Sağlıklı bireyler için günlük 1 tane haşlanmış yumurta önerilir.

Sağlıkla kalın…
Büşra ALTINSOY

Popular Articles